Security

Kod bezpieczeństwa i inne elementy karty Visa. Gdzie są i do czego służą?

Gdzie na karcie Visa jest kod bezpieczeństwa? Jak znaleźć datę ważności? Odpowiedzi na te i inne pytania związane z kartami z logo Visa znajdziecie poniżej.

Ikona - karta Visa

Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, co dokładnie znajduje się na karcie płatniczej z logo Visa? Jak to możliwe, że pasuje do terminalów płatniczych w wielu różnych krajach? Nim odpowiemy na te pytania zaczniemy jednak od kluczowej rzeczy: karta Visa to tylko jeden z wielu elementów, dzięki którym możecie zapłacić. Nie byłoby to możliwe bez naszej sieci VisaNet, o której więcej piszemy w tekście „Jak to możliwe, że mogę płacić kartami Visa w milionach miejsc?”, a także całego ekosystemu firm, instytucji i partnerstw.

O ile kształt kart wydawanych przez instytucje finansowe (może nie wiecie, ale Visa nie wydaje kart, robią to właśnie banki i fintechy) jest do siebie zbliżony, to ich wygląd zewnętrzny może się od siebie różnić. Dlatego poniżej znajdziecie opis pewnego standardu, choć w wielu przypadkach karty mogą wyglądać inaczej. Niemniej, elementy, które na nich znajdziecie również są ustandaryzowane.

 

Awers – czyli przód karty płatniczej

 

Grafika ilustracyjna - awers karty Visa

 

Na awersie karty płatniczej najczęściej znajdują się takie informacje jak numer karty, imię i nazwisko posiadacza, data ważności karty. Znajdziecie tam także mikroprocesor, informację o możliwości płatności zbliżeniowej, logo banku i Visa. Jest to także miejsce, na którym znajdują się inne elementy graficzne.

Numer karty stanowi zawsze 16 cyfr zapisanych w 4 blokach po 4 cyfry, natomiast kolejność cyfr również niesie ze sobą ważne informacje. Pierwsze sześć cyfr stanowi numer identyfikacyjny wydawcy – banku lub fintechu –przy czym numery kart Visa będą zawsze rozpoczynać się cyfrą 4. Przyjęto, że pierwsze sześć cyfr stanowi numer BIN (ang. Bank Identification Number). Warto dodać, że choć tradycyjnie jego miejsce było na awersie, to coraz częściej trafia na rewers, co daje więcej pola do popisu dla tworzenia unikalnych wzorów kart.

Kolejnym elementem jest mikroprocesor, który m.in. zabezpiecza kartę przed podrobieniem, a numer PIN pozwala uwierzytelnić użytkownika karty i zapobiega wykorzystaniu jej w przypadku kradzieży lub zagubienia. Gdy taka karta jest wykorzystywana do płacenia, informacja o transakcji wysyłana przez mikroprocesor zawiera liczne zaszyfrowane kryptogramy, które nie pozwalają na jego podrobienie lub przeprowadzenie nieautoryzowanej transakcji z wykorzystaniem danych z wcześniejszych transakcji.

Rewers – czyli tył karty płatniczej

 

Grafika ilustracyjna - rewers karty Visa

 

Na odwrocie karty płatniczej znajduje się pasek magnetyczny, hologram, numer CVV2, miejsce na podpis oraz dane banku lub wystawcy. Często można znaleźć tam także inne elementy. Na pasku magnetycznym zakodowane są istotne elementy związane z bezpieczeństwem karty.

Kod CVV2, często nazywany także kodem bezpieczeństwa lub kodem zabezpieczającym, to jeszcze jedna forma zabezpieczenia na kartach płatniczych Visa, która pozwala sprawdzić, czy jest ona autentyczna. Skrót pochodzi od angielskiej nazwy Card Verification Value. Kod CVV znajduje się na rewersie karty i nie jest zapisany na pasku magnetycznym ani w mikroprocesorze.

Karty z plastiku pochodzącego z recyklingu, a może nawet… wirtualne

Na całym świecie pojawia się coraz więcej działań ukierunkowanych na ochronę klimatu, dążąc do przechodzenia na gospodarkę niskoemisyjną. Przyczyniamy się do promowania alternatywnych materiałów do produkcji kart płatniczych, aby ograniczyć ślad środowiskowy związany z wytwarzaniem plastiku PCV, który jest obecny w kartach. W 2020 roku Visa i CPI Card Group stworzyły Earthwise – kartę płatniczą wytworzoną nawet w 98% z materiałów poddanych przetworzeniu. Wspieramy także współpracujące z nami instytucje finansowe poprzez udostępnianie im dodatkowych materiałów wytworzonych w sposób zrównoważony. Takie karty są dostępne także w Polsce!

Czy jednak wiecie, że do płacenia kartą wcale nie musicie posiadać fizycznej karty? Do portfela elektronicznego, na przykład w smartwatchu czy smartfonie, można dodać kartę i skorzystać z niej do płacenia za towary lub usługi. Taka karta może zostać wykorzystana zarówno w sklepie stacjonarnym, zbliżeniowo, jak i w internecie. Tak jak każda karta płatnicza, również i karta wirtualna ma datę ważności, numer i kod CVV2.

Visa to znacznie więcej niż karty

Dziś na całym świecie istnieje 3,7 miliarda [1] instrumentów płatniczych Visa – zarówno kart tradycyjnych jak i tych zapisanych na smartfonach i smartwatchach. Choć Visa kojarzy się głównie z logo na karcie płatniczej, konsumenci ufają sile naszej marki, widząc je gdy otwierają portfel, płacąc w kiosku, czy kupując w sieci. Jednak nie zdają sobie sprawy, że Visa zarządza dynamiczną siecią ludzi, partnerstw i produktów. I choć niezmiennie umożliwiamy transakcje kartami, to coraz częściej znajdujemy się w centrum procesu przesyłania pieniędzy. W ciągu 5 lat Visa zainwestowała w technologie 9 mld dolarów (lata 2015-2019) [2]. W rezultacie naszych działań, zarówno tych związanych z bezpieczeństwem jak i zabezpieczeniem prywatności korzystających z kart Visa, każdego roku zapobiegamy oszustwom o wartości 25 mld dolarów [3]. Rosnące zagrożenie związane z cyberprzestępstwami ograniczane jest dzięki wykorzystaniu przez Visa sztucznej inteligencji.

Jeśli chcecie przeczytać więcej na temat bezpieczeństwa transakcji Visa zajrzyjcie do artykułu „Dlaczego płatności Visa są tak bezpieczne?”. Polecamy także dwie części słownika związanego z płatnościami cyfrowymi.

 

 

[1], [2], [3], [4]  Dane Visa 2021

Tag: Chip Cards