Security

Karta płatnicza i płatności. Słownik, część 1: bezpieczeństwo

Choć używanie karty płatniczej Visa jest bezpieczne i intuicyjne wiąże się z nim wiele pojęć, których znajomość może się przydać. Na początek przyjrzymy się tymi związanymi z bezpieczeństwem.

Grafika ilustracyjna - karta Visa bezpieczeństwo

Co powiecie na mały przewodnik po świecie technologii płatniczych? Jeśli do tej pory mieliście kłopoty z takimi pojęciami jak chargeback czy terminal POS, mamy dla Was dwa wpisy „słownikowe”, które będą dla Was bardzo pomocne. To kolejny element serii „poradnikowej”, której pierwszy odcinek dotyczył portfeli cyfrowych. Zaczniemy od pojęć związanych z bezpieczeństwem.

Karta płatnicza zabezpieczona jest na tradycyjne sposoby

Kod CVV2 – to forma zabezpieczenia na kartach płatniczych Visa, która pozwala sprawdzić, czy jest ona autentyczna. Skrót pochodzi od angielskiej nazwy Card Verification Value. Kod CVV znajduje się na rewersie karty. Nie jest zapisany na pasku magnetycznym ani w chipie. Może go podać tylko posiadacz karty.

Karta z chipem (i kod PIN) – gdy wykorzystywana razem z osobistym numerem identyfikacyjnym (czyli po prostu PIN, od angielskiego personal identification numer) jest rozwiązaniem, które pozwala ograniczyć transakcje oszukańcze z wykorzystaniem podrobionych, zgubionych lub ukradzionych kart. Chip zabezpiecza kartę przed podrobieniem, a numer PIN pozwala uwierzytelnić użytkownika karty i zapobiega wykorzystaniu jej w przypadku kradzieży lub zagubienia. Gdy taka karta jest wykorzystywana do płacenia, informacja o transakcji wysyłana przez chip zawiera liczne zaszyfrowane kryptogramy, które nie pozwalają na podrobienie chipu lub przeprowadzenie nieautoryzowanej transakcji z wykorzystaniem danych z wcześniejszych transakcji.

Chargeback – to procedura, którą stosuje się w sytuacji, jeśli zdarzy się, że zamówiony przez konsumenta towar, który opłacono kartą Visa, jest niezgodny z opisem, dotrze uszkodzony lub nie dotrze wcale, a sprzedawca niesłusznie odrzuci reklamację lub będzie unikał kontaktu. Możemy wtedy zwrócić się do banku z prośbą o uruchomienie procedury chargeback. Wtedy to bank zajmuje się wyjaśnieniem sprawy w naszym imieniu, dzięki czemu możemy odzyskać pieniądze. Taka ochrona dotyczy jedynie płatności wykonywanych kartami. Więcej na temat chargeback przeczytasz na stronie visa.pl.

… oraz te bardziej innowacyjne

Token – to unikalny ciąg cyfr, który zastępuje 16-cyfrowy numer karty płatniczej dodawanej w portfelu cyfrowym czy sklepie internetowej.  Odszyfrowywany jest przez Visa dopiero w momencie dokonywania płatności, dzięki czemu płatność jest bezpieczna. Jest on używany za każdym razem w trakcie transakcji, więc wrażliwe dane karty są chronione i niedostępne dla nikogo. Token jest przypisany do jednego urządzenia. Oznacza to, że nie ma możliwości korzystania z tego samego tokenu na kilku różnych urządzeniach, którymi chcecie płacić zbliżeniowo.

EMV – to branżowy standard karty chipowej, który gwarantuje kompatybilność wszystkich kart i terminali współpracujących z chipami. Pozwala on maksymalizować bezpieczeństwo i ułatwiać współpracę pomiędzy różnymi elementami ekosystemu płatnicznego, tak by płatności Visa były akceptowane na całym świecie.

W kolejnych odsłonach zbierzemy dla was terminy dotyczące płatności online, a następnie technicznych aspektów transakcji kartami. A jeżeli chcecie przeczytać więcej na temat bezpieczeństwa transakcji Visa zajrzyjcie do artykułu Dlaczego płatności Visa są tak bezpieczne?

 

Przejdź na stronę główną bloga Visa

 

 

Tag: Payment Security