Security

Jak to możliwe, że mogę płacić kartami Visa w milionach miejsc?

Czy zastanawialiście się, jak to możliwe, że wasza karta Visa – jedna z 3,5 mld używanych na świecie – pozwala płacić w ponad 70 milionach punktów sprzedaży w ponad 200 krajach i terytoriach [1]?

Grafika ilustracyjna - jak to możliwe że kartą Visa można płacić w tak wielu miejscach?

Jeżeli nie, to warto o tym pomyśleć, bo odpowiedź jest fascynująca. Szczególnie dlatego, że płacić kartą można nie tylko w fizycznym świecie, lecz także tym wirtualnym. Proces, który z Waszej perspektywy jest szybki, intuicyjny i bezpieczny, wymaga jednak wykorzystania skomplikowanej technologii.

Jak to możliwe, że Visa dociera do (prawie) każdego zakątka globu?

Visa łączy swoich klientów – ponad 15 tysięcy instytucji finansowych na całym świecie – potężną siecią redundantnych łączy o długości 16 milionów kilometrów[2]. 16 milionów kilometrów to zawrotna długość – można by nią ponad czterdzieści razy połączyć Ziemię z Księżycem. Słowo „redundancja” z kolei oznacza po prostu powielenie istotnych systemów w taki sposób, aby zawsze któryś mógł przejąć funkcję innego.

Kluczowymi punktami sieci są cztery centra przetwarzania danych. Każde z nich jest bardzo bezpieczne, dzięki licznym, równoległym (słowo „redundantny” już znacie) łączom ze światem, awaryjnym źródłom zasilania i chłodzenia. Cała sieć działa niezwykle niskoawaryjnie. Przez ostatnie 3 lata sieć nie działała poprawnie jedynie przez 19 sekund, a w ciągu ostatnich 5 lat mniej niż jedna na 200 tys. transakcji nie zakończyła się sukcesem.

Wiecie już, jak nasza sieć wygląda, ale równie ciekawe jest pytanie o to, do czego ona służy!

Jak to, do czego służą? Do płacenia, a szerzej – przekazywania pieniędzy. Przyjrzyjmy się tej pierwszej czynności, bo zapewne jest wśród was bardziej popularna.

Jak przebiegają transakcje „od kuchni”?

W czasie, gdy płacimy, terminal płatniczy przesyła odpowiednio zabezpieczoną paczką danych zawierającą szczegóły dotyczące transakcji m.in.: numer karty (bądź też specjalny token), informacje o miejscu, w którym robimy zakupy, ich wartość i walutę, w której kupujemy. Trafiają one do banku, który obsługuje sklep lub do firmy, która działa w jego imieniu. Następnie paczka taka trafia do VisaNet, czyli sieci Visa.

Tam transakcja jest oceniana pod kątem ryzyka, biorąc pod uwagę wspomniane wcześniej szczegóły. Następnie informacja, uzupełniona o tę ocenę, trafia do banku obsługującego kupującego, który na podstawie m.in. oceny ryzyka może podjąć decyzję – zaakceptować lub odrzucić płatność. Informacja o tej decyzji wraca poprzez VisaNet do terminala, a my dowiadujemy się o tym, czy transakcja została zaakceptowana. Wszystko trwa na pewno dużo krócej niż lektura tego fragmentu tekstu.

W ciągu ostatniego roku 204 miliardy transakcji przy pomocy kart z logo Visa zostało przeprocesowanych na całym świecie, co oznacza 559 milionów transakcji dziennie[3]. Oznacza to, że statystycznie na każdego człowieka na ziemi, łącznie z niemowlętami i małymi dziećmi, przypadło średnio nieco ponad 29 transakcji rocznie.

Wiecie już jak wygląda transakcja i dlaczego płacenie kartami Visa jest możliwe w ponad 200 krajach i terytoriach zależnych. Jeżeli chcecie przeczytać więcej o bezpieczeństwie płatności polecamy artykuł "Dlaczego płatności Visa są tak bezpieczne?"  Nie zapominajcie także o wspomnianym przekazywaniu pieniędzy, możliwym chociażby dzięki Visa Direct

 

__________________________________________________________________________________

[1] Raport finansowy Visa za rok fiskalny 2020 (https://s26.q4cdn.com/639886258/files/doc_downloads/Visa-Inc.-Fiscal-2020-Annual-Report.pdf)

[2] Ibidem

[3] Ibidem

Tag: Financial Literacy Tag: Payment trends Tag: VisaNet