Innovation

Zakupy w sklepie internetowym? Wkrótce może zmienić się to jak płacisz

W ciągu kilku najbliższych miesięcy może zmienić się to jak płacisz w internecie. Wchodzi w życie obowiązek, by bank w czasie płatności sprawdzał twoją tożsamość na dwa sposoby.

Grafika ilustracyjna przedstawiająca mężczyznę z nogą gipsie, który korzysta z tabletu.

Bez względu na to, czy jesteś fanem (bądź fanką) surfowania po sklepach internetowych bez schodzenia z kanapy, czy też wolisz na własne oczy obejrzeć każdy produkt i dotknąć go przed zakupem – mamy podstawy sądzić, że w 2020 robiliście więcej zakupów online, niż na początku roku planowaliście. Nawet jeżeli kupowanie w sieci weszło ci już w krew, może się okazać, że wkrótce czeka cię kilka zmian.

Nowy rok, nowe regulacje związane z SCA…

Prawie w całej Europie 31 grudnia 2020 roku wejdzie w życie nowy przepis, który zakłada, że przy płaceniu w internecie, banki będą mogły przeprowadzać dodatkową kontrolę, aby upewnić się, że osoba, która płaci to faktyczny posiadacz danej karty. Powodem jest nowa regulacja, czyli tzw.  silne uwierzytelnianie klientów (SCA). Została ona zaproponowana przez Europejski Urząd Nadzoru Bankowego i ma sprawić, że bank będzie miał pewność, że osobą, która wykorzystuje twoje ciężko zarobione pieniądze faktycznie jesteś ty, a nie internetowy przestępca.

Jeżeli prowadzisz sklep internetowy, też powinieneś zainteresować się SCA. Przygotowaliśmy dla ciebie wpis, w którym dowiesz się więcej.

… które, jeżeli się do nich właściwie przygotujemy...

Co to ma wspólnego z tobą? Po pierwsze, bank może mieć trudność ze zidentyfikowaniem cię, jeśli nie będzie mógł się z tobą skontaktować. Dlatego, jeśli chcesz wciąż bez problemów płacić kartą w internecie za zakupy, wakacje, czy możliwość oglądania filmów, warto upewnić się, że bank ma twoje aktualne dane kontaktowe.

Po drugie, warto sprawdzić w jaki sposób bank będzie prosił cię o potwierdzenie tożsamości. SCA wymaga od banków, aby sprawdzały tożsamość na dwa sposoby. Sposobów takiej weryfikacji może być kilka. Na przykład potwierdzenie, że jesteś w posiadaniu urządzenia, o którym bank wie, że do ciebie należy (np. zarejestrowanego telefonu komórkowego). Na liście znajduje się także potwierdzenie, że wiesz coś, czego nie może wiedzieć nikt inny (na przykład hasła lub numeru PIN), a także potwierdzenie tego, kim jesteś np. poprzez odcisk palca.

… nie utrudnią nam życia.

To twój bank zadecyduje, którą kombinację tych dostępnych sposobów wybierze (niektóre z nich już testują różne rozwiązania). Tym niemniej warto - jeśli to możliwe - pobrać aplikację bankową na smartfona lub smartwatcha i umożliwić potwierdzenie tożsamości za pomocą odcisku palca lub rozpoznawania twarzy, czyli tzw. danych biometrycznych.

Biometryczne sposoby identyfikacji są proste w użyciu i niezwykle trudne do podrobienia – dzięki czemu można łatwo, szybko i bezpiecznie potwierdzić swoją tożsamość. A kiedy już włączysz taką funkcję na zarejestrowanym telefonie komórkowym, to możesz za pomocą jednej czynności przejść przez dwa sposoby potwierdzenia tożsamości wymagane przez SCA. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest to, że odcisku palca nie da się zgubić albo zapomnieć.

Więcej o biometrii możesz przeczytać w artykule Biometria. Jak to działa i czy warto z niej korzystać?

Innym rozwiązaniem może być czterocyfrowy kod jednorazowy, który wysyła bank. Takie kody są proste w użyciu i często wysyłane bezpośrednio na nasz telefon komórkowy. Oczywiście bank może też skorzystać z dobrze znanego sposobu i po prostu zapytać użytkownika o jego wcześniej ustalone hasło. Uważamy jednak, że z tych dwóch pierwszych opcji, czyli biometrii i jednorazowych haseł wygodniej korzystać, robiąc zakupy w internecie, między innymi dlatego, że pamiętanie haseł bywa uciążliwe.

My pracujemy, byście mieli łatwiej

Visa pracuje wraz z bankami i firmami z branży płatniczej nad tym, aby spełnienie wymogów SCA było możliwie proste. Pomagamy bankom i firmom zidentyfikować płatności, które nie wymagają wykonania tych dodatkowych czynności (dotyczy to na przykład płatności o bardzo niskim ryzyku). Dzięki temu nie będzie konieczności potwierdzania swojej tożsamości za każdym razem, gdy zechcesz zapłacić za produkt czy usługę w internecie. W międzyczasie wspólnie z bankami pracujemy nad nowatorskimi sposobami weryfikacji tożsamości „w tle” lub np. nad połączeniem różnych rodzajów identyfikacji, w taki sposób, aby wykonanie dodatkowych czynności wymagało od każdego jak najmniejszego zaangażowania.

Zależy nam, aby płacenie w internecie pozostało bezpieczne, proste i szybkie, gdy już zacznie obowiązywać nowy przepis. Dlatego zaktualizuj w banku swoje dane kontaktowe i przygotuj się na ewentualną konieczność podania większej liczby informacji, aby potwierdzić swoją tożsamość w trakcie płatności.

Jeżeli poszukujesz innych argumentów by pobrać aplikację bankową, poczytaj o innych ciekawych możliwościach, które one niosą. Możesz także przejść na stronę główną bloga.

Tag: Digital commerce Tag: Payment trends