Research + Insights

Polacy i płatności na zagranicznych wakacjach

Ponad trzy czwarte Polaków, którzy w tym roku wybiorą się na zagraniczny urlop, planuje podczas niego płacić kartą, smartfonem lub smartwatchem.

Wyraźnie pokazują to wyniki badania Visa CEE Travel and Payment Intentions Study 2023, które objęło osiem rynków Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polskę.[1]

Płatności Visa na wakacjach

Visa nieustannie wprowadza innowacje, aby obecnie wdrażane i dopiero opracowywane metody płacenia były lepsze i jeszcze bardziej dostępne. Kartą, smartfonem lub smartwatchem możemy płacić już nie tylko w wielkich centrach handlowych, ale również na lokalnych bazarkach lub w małych sklepikach – w kraju lub za granicą. Fizycznymi i stokenizowanymi kartami Visa można płacić w ponad 150 walutach w więcej niż stu milionach miejsc na całym świecie, więc turyści nie muszą się martwić o to, jak zapłacą podczas urlopu. Szybkie, wygodne i bezpieczne płatności cyfrowe ułatwiają życie konsumentom, niezależnie od tego, gdzie są i co kupują. Dlatego płacąc za granicą, oczekują takiego samego poziomu wygody i bezpieczeństwa, jak w kraju.

Ponad jedna piąta Polaków na wakacjach za granicą chce płacić mobilnie

Trzy czwarte turystów ze wszystkich krajów objętych badaniem podczas wakacji za granicą będzie płacić cyfrowo - kartą, smartfonem lub smartwatchem. Jako zalety tej metody płatności najczęściej podkreślają wygodę, szybkość i bezpieczeństwo. Wygoda jest kluczowa dla Polaków, Bułgarów, Czechów i Węgrów (odpowiednio 67%, 76%, 65% i 66% wskazań). Rumuni i Słowacy z kolei najbardziej cenią sobie szybkość transakcji (61% i 53%), a dla Chorwatów i Słoweńców najważniejsze jest bezpieczeństwo (67% i 56%).

Badanie Visa pokazuje także, że w Polsce i Rumunii, gdzie cyfryzacja płatności jest zaawansowana,  ponad jedna piąta podróżujących deklaruje, że będzie płacić mobilnie – smartfonem lub smartwatchem.

Z badania wyłania się ciekawy portret osób płacących mobilnie zarówno w kraju, jak i za granicą: mają statystycznie od 25 do 34 lat, posiadają wyższe wykształcenie, wolą zorganizować swoje wakacje samodzielnie niż kupić je w biurze podróży, są bardziej zainteresowani eksplorowaniem natury i aktywnościami na świeżym powietrzu niż relaksem na plaży, a na wakacjach dużo wydadzą na rozrywkę.

Podczas beztroskiego wypoczynku dobrze jest mieć pewność, że nasze płatności są bezpieczne. Dzięki Visa konsumenci są chronieni przed skutkami oszustwa, utraty lub kradzieży karty. Ponadto w ramach tzw. procedury chargeback Visa zapewnia im możliwość odzyskania pieniędzy, jeśli na przykład padną ofiarą oszustwa internetowego, a zapłacili kartą Visa. Więcej o tym można się dowiedzieć na stronie Visa.

- Gdy użytkownik podaje dane karty w cyfrowym portfelu w smartfonie, Visa zastępuje dane karty unikatowym zestawem liczb. Ta technologia, zwana tokenizacją, zapewnia konsumentom dodatkową warstwę zabezpieczeń podczas płacenia smartfonem lub smartwatchem. Płacąc mobilnie np. za wynajem kwatery lub samochodu za granicą, konsument nie ujawnia żadnych swoich danych, a sprzedawca zna jedynie identyfikator, czyli tzw. token – wyjaśnia Adrian Kurowski, dyrektor generalny Visa w Polsce.

Wakacje kupujemy online

Blisko połowa z badanych, którzy planują zagraniczny urlop zaczyna planować wakacje z dwu-trzymiesięcznym wyprzedzeniem, a co dziesiąty tylko z kilkutygodniowym. Rozwój
e-commerce widać także w branży turystycznej: wakacje najczęściej kupujemy w internecie.

Ponad połowa Polaków podróżujących za granicę zorganizuje swoje wakacje samodzielnie. 91% z tej grupy urlopowiczów  kupi w internecie chociaż jedną usługę : noclegi, transport lub bilety wstępu do różnych atrakcji. Około 80% podróżujących samodzielnie turystów z Europy Środkowo-Wschodniej zakupi online przynajmniej jedną zagraniczną usługę wakacyjną.

Większość, bo dwie trzecie Polaków, którzy zdecydują się na zakup zorganizowanych wycieczek zagranicznych w biurach podróży kupi je online, korzystając z internetowych stron biur podróży lub platform agregujących oferty wakacyjne wielu operatorów. W Polsce prawie jedna czwarta kupujących wakacje w internecie będzie wpisywać ręcznie dane swojej karty podczas finalizacji zakupu, 14% użyje danych karty już zapisanych na stronie internetowej, a 10% zapłaci portfelem cyfrowym. Dane karty zapisała na stronie internetowej z wakacyjnymi ofertami więcej niż jedna czwarta Chorwatów i Słoweńców.

- W Visa wierzymy, że różnorodność metod płatności jest najlepszym rozwiązaniem. Naszym celem jest dać konsumentom wybór, w jaki sposób mogą płacić, a handlowcom, jak chcą otrzymywać zapłatę za swoje produkty lub usługi. Dzięki temu podróżujący będą mieć zapewniony spokój ducha i radość z wakacji, a biznes – zyski z sezonu urlopowego – dodaje Adrian Kurowski.

W tym roku Polacy najchętniej pojadą do Włoch, Hiszpanii, Grecji i Chorwacji. Na miejscu najwięcej wydadzą na jedzenie i napoje, a następnie na rozrywkę, transport i pamiątki. Dwie piąte polskich turystów na swój urlop za granicą planuje wydać od 400 do 800 euro na osobę. Co ciekawe, wśród osób w wieku 18-24 lata relatywnie najczęściej zdarzają się ci skłonni wydać na wakacje ponad 1400 euro na osobę. Im młodszy podróżnik, tym większą część swojego wakacyjnego budżetu przeznaczy na rozrywkę.

 

Jedziemy na wakacje pomimo rosnących cen

38% Polaków chce jechać na wakacje za granicę, a 44% z tej grupy nie zrezygnuje ze swoich zagranicznych podróży nawet, jeśli wysoka inflacja się utrzyma. Jednak gdy koszty będą nadal rosły, ponad połowa poszuka tańszych opcji noclegowych lub skróci wyjazd. Dla niemal 60% Polaków także sytuacja międzynarodowa w regionie nie jest powodem, by zmieniać swoje plany związane z zagranicznymi wakacjami. W Europie Środkowo-Wschodniej to Chorwaci wydają się być najbardziej czuli na tę kwestię: mniej niż połowa z nich nie zmieni celu podróży z uwagi na tę kwestię. . Na przeciwległym biegunie są Czesi: 71% z tych, którzy planują urlop za granicą nie zmodyfikuje swoich planów.

 

Zrównoważone podróże

W naszym badaniu to Polacy, Rumuni i Węgrzy przy podejmowaniu decyzji urlopowych najczęściej brali pod uwagę kwestie środowiskowe. Deklarowali, że to z tego powodu są skłonni wyjechać na zagraniczne wakacje poza sezonem. Ważne jest dla nich również to, czy w wybranym przez nich miejscu zakwaterowania dba się o środowisko naturalne, a podczas pobytu będą mogli korzystać z ekologicznych środków transportu. Na uwagę zasługuje też fakt, że Rumuni, Chorwaci i Bułgarzy okazali się w większym stopniu skłonni zapłacić więcej za rozwiązania postrzegane jako bardziej zrównoważone.

 

_____________________________

[1] Wszystkie dane w tym artykule pochodzą z badania Visa CEE Travel and Payment Intentions Study 2023, które objęło następujące kraje: Polska, Czechy, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Słowacja, Słowenia i Chorwacja. Przeprowadziła je firma badawcza Kantar w marcu 2023 roku na reprezentatywnej próbie 1000 respondentów (18-65 lat) w każdym z tych krajów.

Tag: Visa Research Tag: Travel Insights