Innovation

Karta płatnicza i płatności. Słownik, część 2: płatności cyfrowe

Karta Visa większości z nas służy do płacenia dlatego w drugiej części naszego słownika przyjrzymy się zwrotom związanymi właśnie z tym procesem.

Zakupy w internecie - grafika ilustracyjna

Skoro już wiecie, co to znaczy, że karta jest chroniona tokenem, a także wiecie co kryje się pod skrótem EMV czas by przyjrzeć się kolejnym pojęciom z zakresu płatności cyfrowych. Z wieloma z nich możecie się spotkać na co dzień – szczególnie wtedy, kiedy prowadzicie własny biznes lub dokonujecie zakupów w sklepach internetowych.

Z tych rozwiązań korzystacie płacąc kartą Visa

Portfel elektroniczny – to cyfrowy odpowiednik portfela, w którym można przechowywać karty płatnicze albo pieniądze w postaci cyfrowej. Dokładniej jest to konto założone na platformie, która zajmuje się płatnościami online. Umożliwia dodanie różnych kart płatniczych i wygodne płacenie nimi w internecie, bez konieczności każdorazowego podawania danych. Więcej o portfelu elektronicznym przeczytacie w artykule na naszym blogu.

Płatności mobilne – płatności z wykorzystaniem karty płatniczej zapisanej w smartfonie lub zegarku. Popularnie nazywane „płacenie zegarkiem” lub „płacenie telefonem”. Więcej na ten temat przeczytacie w artykule „3 powody dla których warto płacić telefonem i zegarkiem”

Wirtualna karta – to rodzaj karty płatniczej, która ma wyłącznie postać elektroniczną. Służy do dokonywania płatności drogą elektroniczną. Tak jak każda karta płatnicza, również i karta wirtualna ma datę ważności, numer i kod CVV. Jednak karta wirtualna nie występuje w formie fizycznej.

Terminal POS – to urządzenie służące przyjmowaniu płatności kartą płatniczą. POS to skrót od angielskiego terminu Point of Sale (punkt handlowy). Dzięki rozwiązaniu Visa Tap to Phone, każdy smartfon wyposażony w technologię NFC może stać się terminalem, na którym można przyjmować płatności.

… a tych nie widzicie, choć sprawiają, że te pierwsze są możliwe

CNP – to transakcja kartą bankową, podczas której akceptant (czyli sprzedawca) nie wymaga fizycznej obecności karty. Chodzi o transakcje w handlu online bądź telefonicznym. Mogą odbywać się za pomocą kart wirtualnych lub zwykłych po ich uwierzytelnieniu. Nazwa CNP to skrót od angielskiego Card-Not-Present (dosł. karta nieobecna).

NFC - komunikacja bliskiego zasięgu (ang. Near Field Communication) – to bezdotykowa i bezprzewodowa technologia komunikacyjna korzystająca z fal radiowych. Umożliwia dostęp do cyfrowych informacji oraz wymianę danych na niewielką odległość, około kilku centymetrów. Technologia ta stała się standardem w nowych smartfonach i pozwala na dokonywanie nimi płatności.

BIN – to pierwsze osiem cyfr numeru karty pozwalających na identyfikację rodzaju produktu, organizacji płatniczej oraz banku wydawcy karty. BIN to skrót od angielskiego Bank Identification Number (numer identyfikacyjny banku).

 

 

 

 

 

Tag: Digital commerce