Research + Insights

Podróż na wyciągnięcie ręki

Wyjazdy urlopowe lub „city breaki” mogą stanowić świetną okazję do wypoczynku. By tak się jednak stało, powinny przebiegać bezproblemowo - czyli dokładnie tak, jak płatności Visa.

Nawet nowe wyzwania, takie jak rosnące koszty, nie zmniejszają apetytu wielu z nas na podróże. Widać to choćby w niedawno opublikowanych wynikach badania Visa CEE Travel and Payment Intentions Study 2023[1]. Jest wiele sposobów na udany wyjazd, ale kluczem do relaksu jest często po prostu brak komplikacji. Ostatnią rzeczą, o jakiej chce się myśleć wypoczywając na przykład na skąpanej słońcem wyspie, są niespodziewane problemy - na przykład z płatnościami.

Na straży Twojego spokoju ducha

Podróże powinny wzbudzać pozytywne emocje. Chcesz podróżować ze spokojną głową o to, jak płacić na miejscu? Postaw na kartę Visa lub smartfon z portfelem cyfrowym. Myślisz o sprawdzaniu kursów walut i konieczności szukania kantoru podczas zagranicznego urlopu? To zbyteczne, bo płacąc Visa, wymiana walut dokonuje się automatycznie. Nie musisz się też zastanawiać, czy kartą będzie można zapłacić podczas wojaży za granicą. Visa jest akceptowana w ponad 100 milionach punktów handlowych w przeszło 200 krajach i terytoriach na świecie, więc płacenie Visa nawet w egzotycznym miejscu nie będzie stanowiło wyzwania.

Z kolei jeśli planujesz długą podróż przez kilka państw, możesz pomyśleć, że wcześniej należy zatroszczyć się o odpowiednie lokalne waluty. Nie ma potrzeby, bo dzięki Visa dolary, dinary i każdą inną walutę zawsze będziesz mieć pod ręką. Za pomocą fizycznych i stokenizowanych kart Visa zapłacisz w ponad 100 milionach miejsc globalnie, w ponad 150 walutach. A jeśli to konieczne, środki  zawsze możesz wypłacić w jednym z ponad 2 milionów bankomatów na całym świecie. W takiej sytuacji poszukaj bankomatu z logo Visa.  Skorzystanie z bankomatu za granicą może być bardziej opłacalne niż wymiana pieniędzy w kantorze.

Token, czyli cichy bohater płatności

Jeśli zdecydujesz się kupić przez internet wyjazd all inclusive i zapłacisz za niego kartą Visa, to taką transakcję może być oparta na tzw. tokenizacji, czyli technologii, która jest kolejną warstwą zabezpieczeń płatności cyfrowych. Każdy token jest unikatowy – niemożliwy do odczytania i wykorzystania przez oszustów. Gdy podajesz dane karty na platformie z noclegami, czy w sklepie internetowym, które wspierają tokenizację, a także w cyfrowym portfelu w smartfonie, token zamienia je w niemożliwy do złamania szyfr. Technologia ta umożliwia szybsze i bardziej elastyczne płatności, co bardzo doceniają posiadacze kart Visa, którzy robią zakupy online i w sklepach stacjonarnych (więcej o stosunku konsumentów do płatności mobilnych przeczytasz w naszym badaniu Visa Mobile Payments 2022).

W efekcie również płacenie telefonem za kawę i lody podczas zagranicznych wakacji jest nie tylko wygodne i szybkie, ale też dodatkowo chronione, a sama płatność, wbrew obiegowej opinii, nie wymaga roamingu danych.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Płacenie za granicą Visa za pomocą karty, smartfona czy smartwatcha jest tak samo szybkie, wygodne i bezpieczne, jak w przypadku codziennych zakupów w kraju. Tam, gdzie istnieje taka możliwość, podróżni mogą szybko płacić kartą Visa, wiedząc, że transakcje są bezpieczne. Oznacza to, że nie musisz martwić się o konieczność posiadania przy sobie lokalnej waluty – zyskujesz więc w swojej saszetce czy plecaku miejsce na krem z filtrem (pamiętaj, Visa dba o bezpieczeństwo Twoich płatności, ale o osłonę przed zbyt silnym słońcem musisz zatroszczyć się samodzielnie).

Pamiętaj również, że dzięki Visa jesteś chroniony przed oszustwem, utratą czy kradzieżą karty. Jeśli płaciłeś Visa, dzięki tzw. procedurze chargeback, masz możliwość odzyskania pieniędzy, jeśli coś pójdzie nie tak (zgodnie z regulaminem Twojego banku).

Na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń warto pamiętać o poniższych krokach:

Poinformuj bank, że podróżujesz

Zanim wyjedziesz, powiadom wydawcę swojej karty o podróży, aby nietypowe transakcje nie zostały oznaczone jako podejrzane. Ponadto upewnij się, że znasz dzienny limit wypłat z bankomatu swojej karty, datę ważności, saldo konta i dostępne środki. Dzięki temu Twoja karta będzie działać podczas wyjazdu i będzie na niej wystarczająca ilość  środków na pokrycie kosztów podróży.

Znaj swój kod PIN, numery kart i numery telefonów

Zapisz numer swojej karty Visa i numery telefonów, gdzie możesz zgłosić zagubione lub skradzione karty (w tym międzynarodowe numery Visa Global Customer Assistance Services) i przechowuj je w bezpiecznym miejscu, z dala od portfela lub torebki.

Przeglądaj swoje wyciągi z konta

Po powrocie z urlopu uważnie przejrzyj swoje wyciągi i natychmiast skontaktuj się z bankiem, który wydał kartę do Twojego konta, jeśli zauważysz podejrzane lub nieprawidłowe obciążenia.

Zgłoś naruszenie ze strony sprzedawcy

Jeśli doświadczyłeś naruszenia reguł Visa ze strony sprzedawcy w lokalizacji sprzedawcy poza USA, akceptującej karty Visa, możesz podjąć działania w tej sprawie.

 

 

 

***

Opisy przypadków, porównania, statystyki analizy oraz rekomendacje odnoszą się do stanu obecnego. Ich publikacja ma cel informacyjny i nie należy się na nich opierać w zakresie doradztwa operacyjnego, marketingowego, prawnego, technicznego, podatkowego, finansowego lub jakiekolwiek innego. Visa Inc. gwarantuje kompletności ani dokładności informacji zawartych w tym dokumencie. Nie przyjmuje także żadnej odpowiedzialności, która może wynikać z polegania na takich informacjach. Informacje zawarte w niniejszym dokumencie nie stanowią porady inwestycyjnej ani prawnej, a czytelników zachęca się do zasięgnięcia porady kompetentnego specjalisty, jeżeli jest wymagana.

***

[1] Badanie Visa CEE Travel and Payment Intentions Study 2023 objęło następujące kraje: Polska, Czechy, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Słowacja, Słowenia i Chorwacja. Przeprowadziła je firma badawcza Kantar w marcu 2023 roku na reprezentatywnej próbie 1000 respondentów (18-65 lat) w każdym z tych krajów.

 

Tag: Digital commerce Tag: Tokenization Tag: Travel Insights