Global Matters

She’s Next – oto pięć niezwykłych biznesów prowadzonych przez kobiety

Poznajcie biznesy pełne odwagi, zaangażowania i pasji wyróżnione w programie Visa She’s Next. Otrzymają 20 000 zł oraz wsparcie edukacyjne.

By Adrian Kurowski, Dyrektor Generalny Visa w Polsce

Grafika ilustracyjna programu She's Next w Polsce - właścicielka małej firmy przy komputerze

Jak pewnie wiecie, lubię innowacje, zwłaszcza w płatnościach. Jednak doceniam też rolę tradycji. Zazwyczaj to właśnie dyrektorowi Visa w kraju, w którym odbywa się program Visa She’s Next, przypada przyjemność przekazania dobrej wiadomości zwyciężczyniom. To niezwykła szansa, by poznać przedsiębiorczynie, które z pasją, zaangażowaniem i wielką odwagą budują swoje firmy. Cieszę się, że Visa może im w tym pomóc.

Znaczenie programu Visa She’s Next wykracza poza te pięć działalności – ma on podkreślić rolę przedsiębiorczyń dla gospodarki. W skali Europy jest ona trudna do przecenienia – na naszym kontynencie mikro, małe i średnie firmy tworzą połowę PKB i dają 65% zatrudnienia[1]. W październiku, w czasie Wielkiej Gali Bankowości podkreślałem ich wagę – zarówno jako klientów i kontrahentów, jak i ogniw, które spajają obrót gospodarczy. Sądzę, że można pokusić się o stwierdzenie, że powodzenie mikro, małych i średnich biznesów przekłada się w pozytywny sposób na nas wszystkich. W Visa pracujemy nad tym, by dać im poczucie pewności, szczególnie istotne w trudnych czasach, że pieniądze, które konsumenci płacą za ich produkty i usługi, bezpiecznie do nich trafią.

Wyróżnione w programie Visa She’s Next biznesy są wyjątkowe. Myślę, że są bardziej reprezentatywne dla polskich mikro, małych i średnich firm, niż może się wydawać na pierwszy rzut oka. Łączy je chęć realizacji pasji i odpowiedzi na wyzwania, z którymi ich twórczynie mierzą się na co dzień. Kim więc są zwyciężczynie?

Nevrboard

Inspiracją do powstania Nevrboard – firmy projektującej stroje surferskie i kąpielowe – stała się fascynacja oceanem, miłość do fal i niezapomnianych przygód. Anna Pałka, założycielka firmy oraz instruktorka sportów wodnych, zdecydowała się wykorzystać materiały od polskich producentów, w tym pochodzące z recyklingu, by tworzyć barwne, kobiece i komfortowe stroje. Czerpiąc z własnych doświadczeń, postawiła na funkcjonalność ubrań i ochronę przed szkodliwymi promieniami UV.

Gugu the Hero

Gugu the Hero tworzy akcesoria i zabawki z naturalnych surowców, bezpiecznych dla dzieci i możliwie bliskich naturze. W ofercie posiada między innymi maty edukacyjne, kauczukowe, grzechotki, kosze na zabawki i tekstylia. Firma była nominowana do nagrody przyznawanej innowacyjnym produktom na międzynarodowych targach branżowych. Obecnie jej założycielka, Magdalena Śliwińska, wprowadza markę na rynki zagraniczne.

Projekt Selflove

Projekt Selflove, prowadzony przez dwie siostry – Aleksandrę i Zofię Jędrzejewskie –zajmuje się organizacją wyjazdów regeneracyjnych, zajęć i warsztatów z obszaru self-care, nie tylko dla kobiet. W swojej ofercie mają także wydarzenia dla firm. Aleksandra, z wykształcenia fizjoterapeutka, postanowiła połączyć swój zawód i doświadczenie z umiejętnościami wielu innych specjalistek i specjalistów, z którymi współpracują.

Whysoserious

Whysoserious to streetwearowa marka dla młodych kobiet, która od samego początku lokuje produkcję ubrań w polskich szwalniach. Whysoserious stawia na budowanie społeczności klientek między innymi z wykorzystaniem mediów społecznościowych. Celem właścicielki, Aleksandry Szysz, jest wprowadzenie firmy na zagraniczne platformy internetowe.

Babyland school

Babyland school to firma, która od 10 lat podejmuje inicjatywy na rzecz edukacji i rozwoju dzieci i młodzieży w Charkowie. Obecnie jej właścicielka, Oksana Rybaeva, pracuje nad uruchomieniem pierwszego punktu w Polsce, który ma być zlokalizowany w Poznaniu. Przedsiębiorczyni chce stworzyć miejsce, w którym młode osoby z Ukrainy będą mogły integrować się w nowym środowisku, porozumiewać między sobą w ojczystym języku, rozwijać swoje zainteresowania oraz cieszyć się szczęśliwym i bezpiecznym dzieciństwem. Jej celem jest również odciążenie rodziców z Ukrainy poprzez zapewnienie ich pociechom kompleksowej opieki w ciągu dnia.

Visa She’s Next to inicjatywa o globalnym zasięgu. Od 2020 roku Visa zainwestowała ponad 2,5 mln dolarów w granty i coaching dla przedsiębiorczyń na całym świecie, w tym w USA, Kanadzie, Indiach, Wietnamie, Egipcie, ZEA i Arabii Saudyjskiej[2]. W Europie program miał swoje edycje m.in. w Irlandii, Łotwie, Szwecji i Danii. Polska jest pierwszym krajem w Europie Środkowo-Wschodniej, w którym został uruchomiony.

***

Wszystkie nazwy, logo marek i/lub znaki towarowe należą do ich właścicieli, służą wyłącznie do celów identyfikacyjnych, a ich użycie nie oznacza poparcia dla produktu lub powiązania z Visa.

Opisy przypadków, porównania, statystyki, badania oraz rekomendacje odnoszą się do stanu obecnego. Ich publikacja ma cel informacyjny i nie należy się na nich opierać w zakresie doradztwa operacyjnego, marketingowego, prawnego, technicznego, podatkowego, finansowego lub jakiekolwiek innego. Visa Inc. nie gwarantuje kompletności ani dokładności informacji zawartych w tym dokumencie. Nie przyjmuje także żadnej odpowiedzialności, która może wynikać z polegania na takich informacjach. Informacje zawarte w niniejszym dokumencie nie stanowią porady inwestycyjnej ani prawnej, a czytelników zachęca się do zasięgnięcia porady kompetentnego specjalisty, jeżeli jest wymagana.

_________________________________

[1] Dane Komisji Europejskiej, „Roczne sprawozdanie dotyczące europejskich MŚP 2020/2021”, lipiec 2021 r.

[2] Dane Visa 2022.

Tag: Women’s Empowerment