Global Matters

Marketing małej firmy

To, że firma jest mała, wcale nie musi być dla niej przeszkodą w odniesieniu sukcesu. Wręcz przeciwnie, może okazać się ułatwieniem i zaletą.

Grafika ilustracyjna - cukierniczka przygotowuje tort

Wprawdzie duże organizacje posiadają specjalistyczną wiedzę marketingową i docierają ze swoimi reklamami do ogromnej liczby ludzi, jednak nie każdemu odpowiada brak indywidualnego podejścia do klienta. Konsumenci w coraz większym stopniu cenią sobie personalizację i nawiązywanie osobistych relacji.

Zadbaj o tożsamość swojej firmy

Tak jak osoba szukająca pracy potrzebuje CV, a aktor musi dysponować portfolio z próbką swoich umiejętności, tak samo mała firma nie może działać bez planu marketingowego. To coś, co można wykorzystać, aby wyróżnić się na tle konkurencji. Dzięki starannie przygotowanemu planowi marketingowemu twoi obecni i potencjalni klienci będą mogli zrozumieć kim jesteś i jaka dokładnie jest twoja oferta.

Skuteczny plan marketingowy w 3 krokach:

a) Plan początkowy: zawiera wszystkie działania, które chcesz zrealizować w swoim pierwszym planie marketingowym oraz ramy czasowe dla ich wykonania, a także różne narzędzia, z których będziesz korzystać.

b) Realizacja: fizyczne wdrożenie zaplanowanych działań - co i gdzie będziesz promować, publikować i sprzedawać.

c) Ewaluacja i aktualizacja: Ponieważ rynek ciągle się zmienia, podobnie jak produkty, jako mała firma musisz stale aktualizować swoją ofertę, dostosowując ją do potrzeb klientów. Warto również często dokonywać przeglądu i aktualizacji planu marketingowego. To, czy ciągle spełnia swoją rolę, najlepiej oceniać raz na kwartał. Czy plan wciąż umożliwia dotarcie do odbiorców? Czy powstała jakaś nowa technologia, która da ci przewagę nad konkurencją? Zrób taki przegląd, a następnie powtórz punkty a i b.

Obecność w internecie skrojona na miarę potrzeb

W dzisiejszym świecie niezbędne jest posiadanie dopracowanej i profesjonalnie wykonanej strony internetowej. Zadbaj o to, aby wyjaśnić klientom, czym dokładnie jest twoja marka. Jakie odczucia ma wzbudzać w klientach, kiedy wchodzą z nią w interakcję? Co szczególnego ma w sobie twój produkt lub usługa?

Media społecznościowe to niedrogi sposób na angażowanie klientów. Istnieje ich wiele, ale skup się na tych, z których najczęściej korzystają twoi klienci.

Wskazówki:

 • Dołóż starań, aby dowiedzieć się, kim są twoi odbiorcy
 • Zadbaj o to, aby reklamy i materiały wizualne odznaczały się wysoką jakością i rozdzielczością. Jeśli nie będą one wyglądały najlepiej, może to spowodować nienajlepszy odbiór firmy.
 • Co w twojej branży robi konkurencja? Czy jest coś, co chcesz od nich przejąć albo zrobić zupełnie inaczej?
 • Jak sprawdzasz, czy reklamy dają efekty tak dobre, jak to tylko możliwe? Testuj i mierz skuteczność różnych sposobów docierania do klientów ze swoim przekazem, tak aby mieć pewność, że robisz to w najbardziej skuteczny sposób.

Optymalizacja strony internetowej

Optymalizacja strony internetowej, w skrócie SEO, polega na takim udoskonaleniu strony internetowej, które sprawi, że klienci szukający podobnych firm do twojej będą mogli szybko znaleźć ją w wyszukiwarce.

Wyszukiwarki indeksują i pozycjonują strony internetowe na podstawie ich treści i liczby odsłon. Darmowym sposobem, który można wypróbować na swojej stronie internetowej, jest takie zmodyfikowanie treści i struktury tekstu, aby zawierały często wyszukiwane słowa kluczowe.

Słowa kluczowe to jednak nie wszystko. Ważne są też linki. Ponieważ wyszukiwarki poszukują także słów, które pasują do treści na twojej stronie internetowej, może ona zostać spozycjonowana niżej, jeśli pojawiające się na niej treści i linki nie będą do siebie pasowały. Weźmy prosty przykład: jeśli sprzedajesz buty, umieszczenie linków związanych z obuwiem pozwoli na większą optymalizację twojej strony internetowej.

Siła reklamy

Platformy mediów społecznościowych umożliwiają reklamowanie firm oraz kampanie reklamowe pay-per-click. Są z powodzeniem wykorzystywane przez wiele firm do zwiększania swojej widoczności w wyszukiwarce. Niektóre reklamy wymagają tylko napisania tekstu, w innych mogą pojawiać się zdjęcia i grafiki.

Promocja może przebiegać dwutorowo. Warto rozważyć wszelkie możliwe sposoby promowania swojej firmy, np. zastanowić się, gdzie mogłaby zostać zauważona i co najlepiej w niej przedstawić (często określa się to jako „świadomość marki”). Jakie atrakcyjne oferty, np. zniżki albo przedpremierową prezentację produktów, warto zaoferować. To sprawi, że ludzie nie poprzestaną wyłącznie na oglądaniu tego, co oferujesz, ale też będą bardziej skłonni do zakupu.

Email marketing

Choć być może tworzysz już swoją listę mailingową, mamy dla ciebie kilka rad, które mogą okazać się przydatne.

 • Dowiedz się, co twoi klienci mogą postrzegać jako „spam”, a co uznają za wartościową albo użyteczną informację.
 • Staraj się wysyłać maile klientom nie częściej niż raz w tygodniu.
 • Upewnij się, że to, czym dzielisz się ze swoimi klientami, ma dla nich jakąś wartość.
 • Powiadomienie ich o nowej linii produktów, ofercie ograniczonej czasowo albo nadchodzącym wydarzeniu przynosi korzyść zarówno im, jak i tobie.

Podsumowanie w pigułce

 • Podstawy budowania marki: Zastanów się, kim jesteś, co oferujesz i czym odróżniasz się od konkurencji. Kiedy sama to zrozumiesz, dużo łatwiej będzie to wyjaśnić klientom.
 • Zasoby wizualne: zadbaj o stworzenie swojego logo i innych podstawowych zasobów wizualnych, aby uczynić swoją markę bardziej rozpoznawalną.
 • Strona internetowa: Upewnij się, że w możliwie jasny sposób wyjaśniasz to, czym jest twoja marka, produkt oraz jakie ma właściwości.
 • Media społecznościowe: To niedrogi i świetny sposób na angażowanie klientów oraz docieranie do kolejnych. Dowiedz się, z jakiej platformy najchętniej korzysta twoja potencjalna grupa odbiorców.
 • Reklama internetowa: Platformy mediów społecznościowych oferują usługi reklamowe i kampanie reklamowe pay-per-click, które mogą zwiększyć widoczność strony internetowej w wyszukiwarce.
 • Promocja: Zastanów się, w jaki sposób możesz promować swoją firmę za pomocą wizytówek, wydarzeń, itd.

 

 

 

Tag: Women’s Empowerment Tag: Financial Literacy