Innovation

Visa Mobile może zmienić to jak płacimy kartami w sieci – wywiad

O Visa Mobile, jego możliwości i korzyści jakie niesie zapytaliśmy Macieja Maciejewskiego, dyrektora w Studio Innowacji Visa w Warszawie

Grafika ilustracyjna - handel internetowy - para je wspólnie pizzę

Kilka dni temu pojawiło się nowe rozwiązanie służące do płacenia w sieci – Visa Mobile. Jakie są jego możliwości?

Visa Mobile to rozwiązane stworzone, by uczynić transakcje kartami w sieci jeszcze szybszymi i bardziej intuicyjnymi, przy zachowaniu ich bezpieczeństwa. Płatność przebiega błyskawicznie – po wyborze Visa Mobile w bramce płatniczej wystarczy wpisać numer telefonu na stronie internetowej, a następnie zaakceptować transakcję w aplikacji. Można więc powiedzieć w uproszeniu, że dzięki Visa Mobile możemy zapłacić w internecie naszym numerem telefonu, choć oczywiście jest to nadal płatność kartą Visa. Wszystko zajmuje kilka chwil, pod ręką musimy mieć tylko smartfon z aplikacją i urządzenie, na którym robimy zakupy. Oczywiście, to może być to samo urządzenie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by kupować, płacić i akceptować płatność na tym samym smartfonie czy tablecie. Nie muszę dodawać, że w czasie płatności nie trzeba podawać numeru karty, jej terminu ważności i kodu CVV2. Rejestracja także przebiega błyskawicznie, wystarczy kilka kliknięć, podanie numeru telefonu, adresu e-mail i jednorazowe dodanie w bezpieczny sposób karty płatniczej

Visa Mobile to odpowiedź na lokalne potrzeby

Co to oznacza dla posiadaczy kart Visa?

Sądzę, że na rynku, na którym 86% konsumentów deklaruje, że używa kart do płatności w internecie[1] łatwość i szybkość płatności z wykorzystaniem Visa Mobile mogą mieć duże znaczenie dla dalszego upowszechniania zakupów on-line.

Stają się one bowiem jeszcze bardziej zbliżone pod względem wygody do transakcji kartowych w sklepach stacjonarnych, z ich intuicyjnością, a jednocześnie wysokim poziomem bezpieczeństwa.

Wystarczy spojrzeć na jeden z aspektów transakcji kartą w internecie, czyli pozostawienie danych karty na stronie sklepu. Jak pokazują badania, w naszym regionie zrobiło to już nawet 40-50% konsumentów[2]. A przecież, gdy idziemy do osiedlowej piekarni, cukierni czy fryzjera nie zostawiamy danych karty by zapłacić – po prostu przykładamy kartę lub smartfon do terminala. Tu chciałbym wyraźnie zaznaczyć, że pozostawianie danych karty w aplikacji mobilnej czy na stronie sklepu jest w pełni bezpieczne, jednak dla części klientów nie musi być najbardziej komfortową opcją.  Z Visa Mobile nie będzie to konieczne.

Czy Polacy aż tak chętnie kupują w internecie?

Tak. Jak pokazują badania przeprowadzone pod koniec ubiegłego roku prawie ¾ Polaków kupuje w sieci raz w miesiącu lub częściej[3]. Zainteresowanie naszych rodaków zakupami w internecie potwierdzają także dane Visa – w lutym 2021 wzrost liczby transakcji w sklepach internetowych wykonywanych z użyciem kart Visa, był cztery razy większy niż w sklepach stacjonarnych[4]. Ciekawy jest także inny aspekt związany z płatnościami jak pokazują nasze badania – im ktoś częściej kupuje w internecie, tym częściej także w internecie płaci.

Przyjrzyjmy się jeszcze bliżej Polakowi kupującemu w sieci. Jakie produkty wybiera najczęściej?

Badanie, które już cytowałem pokazuje, że najczęściej w sieci Polacy kupowali ubrania, kosmetyki, elektronikę i akcesoria. To produkty, które w sklepach internetowych wybierała ponad połowa ankietowanych[5].

 

Maciej Maciejewski, dyrektor w Studio Innowacji Visa w Warszawie

 

 

Globalne rozwiązanie stworzone na jednym z najbardziej zaawansowanych rynków na świecie

Czy Polska jest pierwszym krajem, w którym wdrożono Visa Mobile?

Tak, lecz jest to rozwiązanie na wskroś globalne. Bazuje na sprawdzonym standardzie EMV SRC, które szerzej znane jest na naszym rynku jako Visa Click to Pay lub Kliknij i zapłać z Visa.

Nadal korzystamy z korzyści jakie niesie zastosowanie EMV SRC, a także licznych warstw zabezpieczeń zapewnianych przez Visa oraz spełnianie wymagań stawianych przez dyrektywę PSD2, związane z silnym uwierzytelnianiem klientów – SCA. Jednocześnie przygotowaliśmy je z myślą o polskim konsumencie i naszym krajowym, bardzo rozwiniętym rynku. 

Było to wyzwanie, ponieważ jak pokazują badania Visa z jednej strony jesteśmy częstymi bywalcami sklepów internetowych – 46% Polaków robi zakupy w sieci co najmniej raz na dwa tygodnie, a co za tym idzie mamy zbudowane oczekiwania i preferencje[6]. Z drugiej strony pozostajemy otwarci na różne metody płatności. Jak pokazują nasze badania, jedynie 19% polskich konsumentów wybiera tylko jedną metodę płatności i jest gotowa porzucić koszyk zakupowy, jeżeli nie może z niej skorzystać[7].

Kto obecnie może korzystać z Visa Mobile?

Pierwszym wydawcą kart Visa, który udostępnił to rozwiązanie jest Nest Bank, a pierwszym dostawcą usług płatniczych – Przelewy24. Widzimy jednak olbrzymi potencjał stojący przed tym rozwiązaniem i chcielibyśmy, by pojawiło się w aplikacjach innych banków w naszym kraju oraz poza nim. Więcej o Visa Mobile przeczytasz w tekscie: Visa Mobile – jak działa i jak skorzystać?

 

 

 

Opisy przypadków, porównania, statystyki analizy oraz rekomendacje odnoszą się do stanu obecnego. Ich publikacja ma cel informacyjny i nie należy się na nich opierać w zakresie doradztwa operacyjnego, marketingowego, prawnego, technicznego, podatkowego, finansowego lub jakiekolwiek innego. Visa Inc. gwarantuje kompletności ani dokładności informacji zawartych w tym dokumencie. Nie przyjmuje także żadnej odpowiedzialności, która może wynikać z polegania na takich informacjach. Informacje zawarte w niniejszym dokumencie nie stanowią porady inwestycyjnej ani prawnej, a czytelników zachęca się do zasięgnięcia porady kompetentnego specjalisty, jeżeli jest wymagana.

_________________________________________

1,2,3,5,6,7 Badanie zlecone przez Visa i przeprowadzone przez Ipsos na reprezentatywnej próbie 1000 internautów w wieku 18–65 lat dla każdego rynku Europy Środkowo-Wschodniej – łącznie 4000, jesień 2020 r.

4 VisaNet, dane marzec 202r.

Tag: Digital commerce Tag: Click To Pay