Global Matters

Właścicielki małych firm są optymistkami nawet w trakcie pandemii

Aż 83% respondentek, które wzięły udział w badaniu Visa, potwierdziło, że z nadzieją patrzy w przyszłość. Wiele z nich zadeklarowało, że dostosowuje się do nowych warunków biznesowych [1].

Katarzyna Zubrzycka, Head of Merchant Sales and Acquirers (CEE) Visa

Zawsze sądziłam, że kobiety świetnie sprawdzają się jako liderki biznesu, są elastyczne i potrafią dostosować się do zachodzących zmian. Dlatego przyznaję – wnioski z badania Visa Back to Business - 2021 Women’s Editionmnie nie zdziwiły. Zawiera ono opinie 2250 właścicielek małych firm i 5000 innych kobiet na dziewięciu globalnych rynkach [2].

Optymizm i umiejętność przystosowania się do okoliczności

Wszyscy dobrze znamy powiedzenie, że pozytywne myślenie to połowa sukcesu. Dziś te słowa mają jeszcze większą moc, kiedy obserwujemy rozwój pandemii na świecie i wszyscy z utęsknieniem czekamy na powrót do normalności. Aby przejść przez pandemię bez szwanku, z pewnością potrzeba dużo optymizmu. Na szczęście kobiety zdają sobie sprawę z tego, jak ważne w prowadzeniu biznesu jest dobre nastawienie.

Aż 83% respondentek, które wzięły udział w badaniu Visa, potwierdziło, że z nadzieją patrzy w przyszłość, a wiele z nich zadeklarowało również, że dostosowuje się do nowych warunków biznesowych, prężnie się przy tym rozwijając. Pomimo wyzwań, jakie przyniósł miniony rok, z naszego badania jasno wynika, że ​​doświadczone właścicielki firm potrafią dostrzec nowe możliwości biznesowe. Aby utrzymać kontakt z klientami wykorzystują między innymi nowoczesne technologie oraz sprzedaż online [3].

Zdecydowana większość badanych stwierdziła, że ​​musi podjąć działania, aby dostosować się do wyzwań związanych z COVID-19. Mnie szczególnie interesuje wątek płatności. Tym bardziej ucieszyła mnie informacja, że właścicielki małych firm też o tym myślą. Aż 84% z nich podjęło już kroki w celu dostosowania swoich metod płatności do zmieniających się potrzeb kupujących [4].

 

Myśląc globalnie, działając lokalnie

 

Jak wynika z naszego badania, ponad jedna trzecia respondentek (37%) traktuje COVID-19 bardziej jako większą szansę na rozwój niż wyzwanie. Spośród ankietowanych 42% stwierdziło, że podczas pandemii było w stanie skupić się na nowych lub innych produktach, a kolejne 37% rozszerzyło swoje kanały sprzedaży [5].

Warto podkreślić, że pomimo szybkiego przyspieszenia sprzedaży online i płatności cyfrowych, zakupy stacjonarne mają szansę powrócić: konsumenci nadal chcą doświadczeń w świecie rzeczywistym, zwłaszcza w takich branżach jak handel detaliczny i odzież. Nieco ponad połowa ankietowanych kobiet (51%) [6], wskazała, że większość zakupów zamierza robić osobiście jak tylko szczepionka stanie się powszechnie dostępna.

 

Zapisz się na newsletter bloga Visa

 

To zdecydowanie dobra wiadomość dla przedsiębiorców takich jak Pani Dorota z OchNatura,  czy Pani Karolina prowadząca cukiernię „Słodko”, z którymi mieliśmy przyjemność rozmawiać o aspektach prowadzenia biznesu w dobie pandemii i ograniczeń w kontaktach społecznych.

 

Przyszłość należy do was!

Visa wspiera wszelkiego typu inicjatywy, których nadrzędnym celem jest aktywizacja zawodowa kobiet na całym świecie. Wierzymy, że wsparcie udzielane kobietom ma wymierne przełożenie na całą gospodarkę, a zatem na nas wszystkich. Wzmacnianie pozycji kobiet w biznesie jest jednym z najskuteczniejszych sposobów osiągnięcia równości płci, ograniczenia ubóstwa i dalszego rozwoju gospodarczego przeciwdziałającego dyskryminacji osób.

Visa zaangażowała się we współpracę także z dwoma polskimi organizacjami: Fundacją Kobiety e-biznesu, prowadzącą projekt „TOP Women w e-biznesie” czy Siecią Przedsiębiorczych Kobiet.

Wspieramy kobiecą aktywność nie tylko w salach konferencyjnych, lecz także na arenach sportowych. Stworzyliśmy między innymi specjalny program rozwoju kariery The Second Half, który ma wspierać Europejki chcące zaplanować przyszłość zawodową poza boiskiem piłkarskim. Sponsorujemy również Team Visa, w którym od samego początku ponad połowę sportowców stanowią kobiety, wśród których znajduje się również kilka Polek: Ewa Pajor, Amelia Bródka czy Katarzyna Kozikowska.

Aktywnie mobilizujemy kobiety do zakładania i rozwijania własnych firm, lecz także zachęcamy je do udziału w dyskusji na temat finansów. W ramach prowadzonej przez nas inicjatywy She’s Next, Empowered by Visa tworzymy darmowe warsztaty online, podczas których najbardziej wpływowe liderki w branży dzielą się z właścicielkami małych przedsiębiorstw kluczowymi wskazówkami i poradami dotyczącymi prowadzenia firmy. Taki sam cel przyświeca nam w prowadzeniu tego bloga. Jeśli zatem prowadzicie biznes i szukacie nowych możliwości promocji, koniecznie zerknijcie do artykułu Wojtka Kardysia, który radzi, jak skutecznie reklamować się w internecie. Jeśli natomiast zastanawiacie się nad tym, jak możecie wspierać  lokalnych przedsiębiorców, zajrzyjcie do artykułu dr Marty Karwackiej.

 

Przejdź na stronę główną bloga Visa

 

_____________________________________________

 

[1]-[6] Źródło: https://usa.visa.com/dam/VCOM/blogs/visa-back-to-business-study-womens-edition-mar21.pdf.

Tag: Women’s Empowerment Tag: Financial Literacy