80% podróżujących Polaków będzie płacić cyfrowo podczas zagranicznych wakacji

04/06/2024

Press Release Image

Warszawa, 4 czerwca 2024 r.– W tym roku 39% Polaków zamierza spędzić wakacje za granicą, a najpopularniejszym kierunkiem podróży okazały się Włochy. Na najdłuższy zagraniczny wyjazd ponad 1/3 respondentów planuje wydać między 901 a 3 600 zł na osobę, a będąc na miejscu 80% polskich turystów zamierza płacić kartą, smartfonem lub smartwatchem. Ponadto, 2/5 urlopowiczów z Polski zdecyduje się na płatność telefonem lub zegarkiem z portfelem cyfrowym – takie wnioski płyną z badania Visa CEE Travel and Payment Intentions Study 2024[1] obejmującego siedem krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polskę.

Jak wynika z najnowszego badania Visa, płatności cyfrowe cieszą się coraz większą popularnością wśród konsumentów z Europy Środkowo-Wschodniej. Respondenci z regionu podróżujący za granicę, coraz chętniej korzystają z tej metody płatności w miejscu docelowym, a 4 na 5 badanych turystów najczęściej wskazuje na kartę, smartfon i smartwatch (wobec 77% w 2023 r.[2]). Polacy nie odbiegają w tym względzie od regionalnej średniej – w ten sposób płacić zamierza taki sam odsetek (80%) naszych rodaków podróżujących za granicę. Płatności cyfrowe są szczególnie popularne wśród Węgrów i Rumunów (odpowiednio 84% i 83% wskazań).

Konsumenci oczekują wysoce spersonalizowanego, intuicyjnego i bezproblemowego doświadczenia płatniczego – takiego, które pozwoli im zarządzać własnymi finansami w sposób najlepiej odpowiadający ich indywidualnym potrzebom, niezależnie od tego czy kupują kawę, rezerwują wyjazd wakacyjny, czy ubiegają się o pożyczkę. Dlatego też Visa nieustannie pracuje nad innowacjami, dzięki którym nowe metody i kanały płatnicze okażą się w przyszłości lepsze i bardziej dostępne dla wszystkich, jednocześnie dostarczając tak samo szybkie, wygodne i bezpieczne płatności za granicą jak w kraju rodzimym. Dostrzegają to podróżni ze wszystkich krajów Europy Środkowo-Wschodniej używający karty płatniczej na zagranicznym wyjeździe. Tę metodę płacenia cenią w szczególności za wygodę (61%), szybkość (55%) i bezpieczeństwo – rozumiane jako brak ryzyka utraty gotówki (54%).

Badanie Visa pokazuje ponadto, że płatności smartfonem lub smartwatchem doceniają szczególnie młodzi Polacy – 29% respondentów w wieku 18-25 lat planuje płacić w ten sposób.

W miarę jak technologia przekształca nasz świat, zmieniają się także potrzeby i zachowania konsumentów. Bezpieczne, intuicyjne i wygodne metody płatnicze muszą dotrzymywać kroku tym zmianom. Jak wynika z naszego badania, każdego dnia korzystamy ze smartfonów czy smartwatchów, by bezproblemowo dokonywać płatności, nawet poza granicami kraju, przekraczając fizyczne ograniczenia. Portfele cyfrowe, tak popularne wśród młodych podróżników z Europy Środkowo-Wschodniej (w wieku 18-25 lat), opierają się na systemach i technologiach Visa. Dzięki nim zastępujemy dane karty unikalnym ciągiem cyfr. To rozwiązanie, zwane tokenizacją, zapewnia dodatkową warstwę zabezpieczeń. W ten sposób ich płatności są chronione bez względu na to, gdzie spędzają wakacje – powiedział Adrian Kurowski, dyrektor generalny Visa w Polsce.

Większość mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej planujących w tym roku wakacje za granicą decyzję o metodzie płatności na miejscu podejmuje jeszcze przed wyjazdem (75%). Jeśli podróżują do kraju, w którym obowiązuje inna waluta, aż 53% zamierza korzystać z tej samej karty płatniczej, której używają w kraju rodzimym. Polscy respondenci mają w tym względzie podobne plany – połowa z nich będzie korzystać właśnie z tej metody płatności. Z kolei Węgrzy i Rumuni są najbardziej skłonni użyć innej karty. Trzech na czterech polskich podróżnych korzystających z kart za granicą będzie używać tej, która przypisana jest do konta wielowalutowego.

Z naszego badania wynika, że Polacy najchętniej kartą lub smartfonem będą płacić w restauracjach, sklepach spożywczych i na lokalnych targach. Płacąc fizyczną lub stokenizowaną kartą Visa, mogą mieć pewność, że są chronieni przed oszustwem, utratą lub kradzieżą karty bez względu na to, gdzie się znajdują. Visa zapewnia im więc spokój ducha i możliwość odzyskania pieniędzy, gdy coś pójdzie nie tak – dodaje Adrian Kurowski.

Co ciekawe, aż 15% polskich podróżnych rezerwujących usługi związane z zakwaterowaniem lub transportem, wskazało, że w ostatnich 12 miesiącach podmiot zagraniczny przynajmniej raz zwrócił im środki na kartę płatniczą z powodu odwołania, opóźnienia czy niewykorzystania usługi. Oznacza to, że pieniądze krążą po świecie wraz z ludźmi, a rewolucja cyfrowa zmienia przepływy pieniężne, których źródeł jest coraz więcej.

Apetyt na podróżowanie nie słabnie

W tym roku prawie 40% Polaków zamierza spędzić wakacje za granicą, odpoczywając głównie w Europie. Respondenci szczególnie chętnie odwiedzą Włochy, Chorwację i Grecję. Wśród krajów pozaeuropejskich największą popularnością cieszą się Egipt, Maroko i Tunezja. Polacy będą wypoczywać średnio 8 dni, głównie relaksując się (67%) i zwiedzając (65%). Co więcej, liczba osób, dla których inflacja i rosnące koszty życia będą stanowić przeszkodę w podjęciu zagranicznej podróży w porównaniu z 2023 r. znacząco spadła (-36,6%[3]). Dodatkowo, prawie połowa Polaków deklaruje, że w tym roku wyjedzie za granicę nawet dwa albo trzy razy, przy czym większość wyjazdów odbędzie się poza sezonem. Za główną motywację takiej decyzji wskazano mniejszy tłum.

Ponad połowa podróży planowanych przez Polaków w tym roku zostanie zorganizowana samodzielnie. Przy planowaniu takiego wyjazdu chętnie wykorzystywany jest kanał e-commerce – z badania Visa wynika, że w przypadku samodzielnych podróży w ten sposób zostaną zakupione takie usługi, jak nocleg (70%) czy transport (43%). W przypadku obu tych elementów najpopularniejszą metodą płatności okazała się karta płatnicza. Taka forma organizacji wakacji – a więc samodzielne planowanie i rezerwacja usług jest najpopularniejszym sposobem aranżowania podróży wśród wszystkich krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Z kolei aż 39% podróży planowanych przez Polaków przybierze formę wyjazdu zorganizowanego, przy czym 40% takich wyjazdów zostanie zakupionych online za pośrednictwem strony biura podróży, 16% za pośrednictwem internetowych platform agregujących, a 44% stacjonarnie. Podobnie jak w przypadku podróży aranżowanych samodzielnie, przy zakupie online wakacji zorganizowanych karta jest najczęściej wskazywaną metodą płatności.

Z badania Visa wynika także, że młodsze pokolenia Polaków, które znakomicie odnajdują się w świecie cyfrowym, szczególnie chętnie rezerwują wakacje online (95%) i płacą cyfrowo (61%).

Wydatki i preferencje zakupowe w miejscu podróży

Polacy szacują, że na najdłuższy planowany wyjazd za granicę wydadzą średnio prawie 4 500 zł na osobę. Jednocześnie, aż 37% planuje wydać od 901 do 3 600 zł na osobę, a 15% nie wie dokładnie, ile wyniosą ich wydatki na najdłuższą podróż. Co ciekawe, na miejscu urlopowicze są skłonni wydać pieniądze głównie na jedzenie i picie, rozrywkę oraz pamiątki. Korzystając z kart płatniczych Visa, podróżni mogą płacić za te przyjemności w milionach miejsc na świecie, w ponad 180 walutach.

Warto także odnotować, że zaledwie 16% polskich turystów gotowych jest płacić więcej za rozwiązania przyjazne środowisku w ramach wyjazdu zagranicznego. Jednocześnie, ponad jedna trzecia respondentów wyraźnie deklaruje, że byliby bardziej skłonni do podróżowania w sposób bardziej ekologiczny, jeśli wiązałoby się to z oszczędnościami.

PORADY VISA DLA PODRÓŻUJĄCYCH ZA GRANICĘ

Płatności za granicą

Płacąc Visa lub wypłacając środki z bankomatu za granicą, podróżni mogą zdecydować czy zapłacić w lokalnej, czy w rodzimej walucie. Wybranie waluty lokalnej oznacza skorzystanie z kursu wymiany wydawcy karty, który może okazać się korzystniejszy.

Korzystne kursy wymiany

Płacenie Visa za granicą może być bardziej opłacalne niż wymiana pieniędzy w kantorze.

Spokój ducha

Płacenie Visa za granicą oznacza spokój ducha, ponieważ płatności krajowe i zagraniczne są chronione za pomocą wielu różnych metod.

Bezpieczeństwo

Płatności Visa za granicą są chronione przed oszustwami dzięki tym samym zaawansowanym technologicznie systemom, które chronią płatności na co dzień. Dlatego są one bezpieczne bez względu na to, gdzie płacimy.

Prostota

Proste i wygodne metody płatnicze Visa dają ludziom możliwość podróżowania bez niepotrzebnych obciążeń.

Rozbudowana sieć akceptacji

Visa umożliwia proste i wygodne płacenie na całym świecie w ponad 130 punktach sprzedaży zlokalizowanych w ponad 200 krajach i terytoriach zależnych – wszędzie tam, gdzie widoczne jest logo Visa.

###

Informacje o Visa

Visa (NYSE: V) jest jednym ze światowych liderów płatności cyfrowych. Umożliwia transakcje płatnicze między konsumentami, sprzedawcami, instytucjami finansowymi i instytucjami rządowymi w ponad 200 krajach i terytoriach. Naszą misją jest połączenie całego świata za pośrednictwem najnowocześniejszej, wygodnej, niezawodnej i bezpiecznej sieci płatniczej, wspierając tym samym rozwój ludzi, firm i całej gospodarki. Wierzymy, że gospodarki, które uwzględniają wszystkich na całym świecie, pomagają wzrastać każdemu. Uważamy, że zapewnienie dostępu do nich jest fundamentem przyszłości przepływu pieniędzy. Więcej informacji można znaleźć na Visa.pl.


[1] O ile nie zostało wskazane inne źródło, dane przytoczone w tym materiale prasowym pochodzą z badania Visa CEE Travel and Payment Intentions Study 2024. Badanie objęło Polskę, Czechy, Węgry, Rumunię, Bułgarię, Chorwację oraz Słowację, i zostało przeprowadzone przez firmę badawczą GfK Polonia – spółkę NIQ w kwietniu 2024 r., na reprezentatywnej próbie 1000 respondentów (18-65 lat) w każdym z tych państw.

[2] Według badania Visa CEE Travel and Payment Intentions Study 2023, które objęło Bułgarię, Chorwację, Czechy, Węgry, Polskę, Rumunię, Słowację i Słowenię. Przeprowadzone zostało przez agencję badań Kantar w marcu 2023 r. na reprezentatywnej próbie 1000 respondentów (18-65 lat) w każdym z krajów.

[3] W porównaniu do wyników badania Visa CEE Travel and Payment Intentions Study 2023, które objęło Bułgarię, Chorwację, Czechy, Węgry, Polskę, Rumunię, Słowację i Słowenię. Badanie przeprowadzone zostało przez agencję badań Kantar w marcu 2023 r. na reprezentatywnej próbie 1000 respondentów (18-65 lat) w każdym z krajów.