Visa redefiniuje pojęcie karty, prezentując nowe produkty na cyfrowe czasy

16/05/2024

Press Release Image
  • Visa zaprasza liderów branży na swoje doroczne Forum Płatności, by określić kierunek przyszłości handlu
  • Tożsamość cyfrowa i generatywna sztuczna inteligencja (Gen AI) będą głównymi tematami wydarzenia w Moscone Center w San Francisco
  • Te innowacje zmniejszają dystans między doświadczeniem zakupowym w świecie cyfrowym i w sklepach stacjonarnych

SAN FRANCISCO, CA – Maj 15, 2024 – Sposób, w jaki ludzie płacą i otrzymują płatności, zmienił się w ciągu ostatnich pięciu lat bardziej niż w całym półwieczu. Nastawienie konsumentów ewoluowało, dostosowując się do rozwiązań – od pojawienia się płatności „w tle”, przez handel online, po szybkie przyjęcie transakcji zbliżeniowych. Podczas dorocznego Forum Płatności Visa w San Francisco, Visa (NYSE: V) zaprezentowała nowe produkty i usługi, które zrewolucjonizują pojęcie karty i będą odpowiedzią na przyszłe potrzeby firm, sprzedawców, konsumentów oraz obsługujących ich instytucji finansowych.

Branża znajduje się w kluczowym momencie – nowe technologie, takie jak generatywna sztuczna inteligencja (Gen AI), szybko zmieniają sposób, w jaki robimy zakupy i zarządzamy naszymi finansami – powiedział Jack Forestell, Chief Product and Strategy Officer, Visa. Ogłaszamy kolejną generację prawdziwie cyfrowych rozwiązań kartowych. Dziś zaprezentowaliśmy nowe funkcje kart i innowacje, które wprowadzą konsumentów w bardziej spersonalizowaną, wygodną i bezpieczną przyszłość.

Zaprezentowane produkty i usługi Visa, których wdrażanie rozpocznie się jeszcze w tym roku, obejmują:

Visa Flexible Credential

Badanie Visa wykazało, że ponad połowa użytkowników kart chce mieć możliwość dostępu do wielu kont za pomocą jednej karty[1]. Dzięki Visa Flexible Credential staje się to możliwe, a do konsumenta będzie należał wybór, z której metody płatności w ramach tej karty skorzysta. Płacący będą mogli łatwo ustawić jej parametry i wybrać, czy chcą użyć opcji debetowej, kredytowej, płatności odroczonych typu "pay-in-four", czy nawet punktów zgromadzonych w ramach programów lojalnościowych. Visa Flexible Credential jest już dostępna w Azji, a tego lata zostanie wdrożona w Stanach Zjednoczonych.

Zbliżeniowo za pomocą jakiegokolwiek urządzenia

Na świecie jest sześć miliardów urządzeń mobilnych[2], które zapewniają konsumentom możliwość korzystania z funkcji NFC i płatności zbliżeniowych. Pod koniec 2023 r. penetracja płatności zbliżeniowych Visa osiągnęła 65% na całym świecie, co stanowi dwukrotny wzrost w porównaniu z 2019 r., umacniając pozycję płatności zbliżeniowych jako jednego z najlepszych obecnie doświadczeń handlowych[3].

W tym roku nowe rozwiązania mobilne z tego obszaru staną się integralną częścią doświadczenia płatności Visa.

  • Tap to Pay: Każde urządzenie może być teraz urządzeniem POS
  • Tap to Confirm: Łatwe uwierzytelnianie podczas zakupów online
  • Tap to Add Card: Zwiększa bezpieczeństwo podczas dodawania karty do portfela lub aplikacji
  • Tap to P2P (płatność między osobami): Umożliwia przesyłanie pieniędzy między członkami rodziny i przyjaciółmi.

Visa Payment Passkey Service

Potwierdzenie tożsamości w świecie cyfrowym stało się niezwykle złożoną kwestią, co doprowadziło do znacznego wzrostu liczby oszustw. Obecnie liczba oszustw związanych z płatnościami online jest siedmiokrotnie wyższa niż w przypadku transakcji dokonywanych stacjonarnie[4].

Zbudowana w oparciu o najnowsze standardy Fast Identity Online (FIDO),usługa Visa Payment Passkey Service potwierdza tożsamość konsumenta i autoryzuje płatności online za pomocą szybkiego skanowania jego danych biometrycznych, takich jak twarz lub odcisk palca. Podczas zakupów online tego rodzaju narzędzia Visa zastępują hasła lub kody jednorazowe, umożliwiając sprawniejsze i bezpieczniejsze transakcje.

Widzimy globalną potrzebę, by płatności online były oparte na wspólnym standardzie, interoperacyjne i proste. Nasze rozwiązania, zaprojektowane specjalnie z myślą o płatnościach, stanowią ogromną zmianę w myśleniu w naszej branży, ponieważ potwierdzają tożsamość bez zakłócania procesu płatności – powiedział Forestell. Usługa Visa Payment Passkey zwiększa bezpieczeństwo i płynność płatności online, na dowolnym urządzeniu lub stronie internetowej, na całym świecie.

Click to Pay + Visa Payment Passkey Service

Jako pierwsze wdrożenie rozwiązania, Visa integruje usługę Visa Payment Passkey Service z Click to Pay, zapewniając bardziej płynne i bezpieczne płatności na dużą skalę. Ponadto na wielu rynkach na całym świecie Visa będzie współpracować z wydawcami kart, aby umożliwić korzystanie z usługi Click to Pay i Visa Payment Passkey na nowych kartach Visa, ograniczając ręczne wprowadzanie danych karty i haseł od momentu otrzymania karty.

Pay by Bank

Rozwiązania nieoparte na karcie nie zapewniają takich samych doświadczeń płatniczych, bezpieczeństwa i ochrony jak płatności kartą. Płatności elektroniczne, takie jak przelewy ACH, zeszły na boczny tor w ramach cyfrowej rewolucji. Dzięki technologii Pay by Bank, Visa digitalizuje i usprawnia obsługę płatności z konta na konto (A2A), dając ludziom większy wybór sposobu płatności, niezależnie od tego, czy jest to przelew między kontami, ubieganie się o pożyczkę czy płatność z innego źródła np. karty kredytowej. Od czasu kiedy Visa przejęła Tink, rozszerzyła swoją działalność na całą Europę, dając milionom klientów banków innowacyjne narzędzia do zarządzania finansami i eliminując niedogodności z ich doświadczeń płatniczych. Visa wprowadza tę nową technologię do Stanów Zjednoczonych, aby pomóc swoim klientom w zapewnieniu dodatkowych, płynnych i bezpiecznych doświadczeń bankowych.

Visa Protect for A2A Payments

Visa obserwuje ponad 200 miliardów transakcji rocznie i analizuje 500 elementów danych w każdej transakcji, by identyfikować i powstrzymywać oszustwa w czasie rzeczywistym[5]. Współpracując z sieciami płatności w czasie rzeczywistym (RTP) na całym świecie, Visa czerpie z dziesięcioleci doświadczenia w stosowaniu sztucznej inteligencji i pomaga w ograniczaniu oszustw związanych z płatnościami między kontami w sieciach RTP. Usługa Visa Protect for A2A Payments jest dostępna w Ameryce Łacińskiej i pilotażowo w Wielkiej Brytanii. Do tej pory zidentyfikowała już 60% oszustw w ramach RTP wcześniej niewykrywanych przez instytucje finansowe[6].

Tokeny danych

Przez ostatnie 10 lat Visa zwiększała bezpieczeństwo poprzez tokenizację, eliminując wrażliwe informacje dotyczące posiadacza karty z procesu płatności. Obecnie 29% wszystkich transakcji przetwarzanych przez Visa jest stokenizowanych[7]. Tokenizacja przyjęła się też na szeroką skalę wśród sprzedawców i wydawców kart prawie na każdym rynku na świecie. Biorąc pod uwagę powstawanie nowych przepisów dotyczących zarządzania wrażliwymi danymi konsumentów i zmianę sposobu funkcjonowania w sieci wywołanej przez generatywną sztuczną inteligencję (Gen AI) Visa wierzy, że dane dotyczące płatności mają do odegrania ważną rolę w dostarczaniu nowych, ulepszonych doświadczeń online – i że konsumenci powinni mieć możliwość większej kontroli w tym świecie. Wykorzystując swoją infrastrukturę tokenizacji, Visa zaoferuje konsumentom kontrolę swoich danych i lepsze doświadczenia zakupowe, oparte na sztucznej inteligencji.

Projekt Visa pozwala konsumentom, których instytucja finansowa uczestniczy w programie, wyrazić zgodę na udostępnianie swoich danych podczas zakupów online, dając jednocześnie wiedzę, gdzie zostały one udostępnione i możliwość cofnięcia dostępu bezpośrednio w aplikacji bankowej. W ramach projektu, Visa i banki uczestniczące w programie umożliwiają sprzedawcom poproszenie konsumenta o zgodę na otrzymywanie bardziej spersonalizowanych ofert podczas zakupów. Jeśli konsument ją wyrazi, Visa wyda sprzedawcy prywatny token danych, uzupełniony o spostrzeżenia wygenerowane przez sztuczną inteligencję na podstawie danych transakcyjnych. Token danych może być używany wraz z modelami sztucznej inteligencji sprzedawcy w celu dostarczania kupującemu rekomendacji w czasie rzeczywistym. Visa przekaże również token danych do banku konsumenta, dzięki czemu konsument będzie mógł w łatwy sposób, w aplikacji banku, sprawdzić, gdzie dane zostały udostępnione i cofnąć pozwolenie, jeśli zmieni zdanie.


O Visa

Visa (NYSE: V) jest jednym ze światowych liderów płatności cyfrowych. Umożliwia transakcje płatnicze między konsumentami, sprzedawcami, instytucjami finansowymi i instytucjami rządowymi w ponad 200 krajach i terytoriach. Naszą misją jest połączenie całego świata za pośrednictwem najnowocześniejszej, wygodnej, niezawodnej i bezpiecznej sieci płatniczej, wspierając tym samym rozwój ludzi, firm i całej gospodarki. Wierzymy, że gospodarki, które uwzględniają wszystkich na całym świecie, pomagają wzrastać każdemu. Uważamy, że zapewnienie dostępu do nich jest fundamentem przyszłości przepływu pieniędzy. Więcej informacji można znaleźć na Visa.pl.


[1] Na podstawie badania konsumenckiego konta Visa Flex przeprowadzonego w listopadzie 2022 r.: Ocena konsumencka propozycji wartości Flex dla konsumentów w celu wsparcia oferty Visa dla wydawców kart (tylko rynki Azja-Pacyfik).

[2] Dane Statista 2023: https://www.statista.com/statistics/330695/number-of-smartphone-users-worldwide/

[3] Dane VisaNet, Grudzień 2023, Grudzień 2019.

[4] Dane Visa. Dane dotyczące oszustw od trzeciego kwartału 2023. Wskaźnik zatwierdzeń od czwartego kwartału 2023.

[5] Dane VisaNet, https://usa.visa.com/run-your-business/visa-security/risk-solutions/authorization-optimization.html

[6] Program pilotażowy Pay.UK/Visa przeanalizował ponad 50% rocznych transakcji A2A w Wielkiej Brytanii w okresie 12 miesięcy.

[7] VisaNet, kwiecień 2024 r. Globalne transakcje card-not-present (CNP) i card present (CP) dla tokenizowanych i nietokenizowanych danych uwierzytelniających.