Daimler Mobility i Visa zawarły globalne partnerstwo, by wdrożyć wygodne zakupy cyfrowe w samochodzie

08/11/2021

Press Release Image
  • Od wiosny 2022 r. dzięki technologii Visa klienci Mercedes-Benz w Europie będą mogli płacić za towary i usługi w samochodzie przy użyciu odcisku palca.
  • Daimler zamierza sprawić, że samochód stanie się urządzeniem płatniczym, inicjującym dwustopniowe uwierzytelnianie.

STUTTGART/LONDYN, 8 listopada 2021 r. – W efekcie nowego globalnego technologicznego partnerstwa z Visa, Daimler umożliwi dokonywanie „natywnych” płatności w samochodzie. Oznacza to, że wprowadzanie haseł lub poleganie na urządzeniach mobilnych do uwierzytelniania płatności wkrótce może stać się przeszłością, ponieważ sam pojazd stanie się biometrycznym urządzeniem płatniczym, dzięki technologii Visa Delegated Authentication.

Od wiosny 2022 r. klienci Mercedes-Benz w Wielkiej Brytanii i Niemczech, a w przyszłości także na innych rynkach europejskich, będą mogli płacić za pomocą czytnika linii papilarnych w samochodzie. Zakupów można dokonać w takim przypadku bezpośrednio przez system samochodu lub system multimedialny MBUX. Rozwiązanie to będzie dostępne na innych rynkach na całym świecie na późniejszym etapie.

Dokonywanie zakupów w samochodzie stało się istotnym aspektem doświadczenia klienta. Jednym z przykładów jest możliwość zamawiania i płacenia za towary i usługi bezpośrednio ze swoich samochodów. Dotyczy to usług Mercedes me oraz tankowania i parkowania za pomocą stworzonej przez Daimler Mobility globalnej platformy płatniczej Mercedes pay.

„Jesteśmy podekscytowani tym, że wspólnie z naszym partnerem Daimler Mobility po raz pierwszy wcielamy w życie natywne rozwiązanie dla płatności samochodowych.” – powiedział Antony Cahill, Deputy CEO and Head of European Markets, Visa. „Warto zauważyć, że zarówno udany etap pilotażowy, jak i wstępne działania związane z uruchomieniem usługi miały miejsce w Europie – wiodącym na świecie ośrodku innowacji w dziedzinie płatności i motoryzacji. Jest to także doskonały przykład tego, jak globalny lider w zakresie płatności cyfrowych i firma, która wynalazła samochody są w stanie połączyć swoje technologie, aby stworzyć nową generację inteligentnych rozwiązań dla sektora automobilności i zapewnić kierowcom oraz pasażerom zupełnie nowe doznania podczas zakupów w samochodzie” – dodał Cahill.

„Mercedes pay to nasze centrum kompetencji w zakresie płatności w samochodzie, za pośrednictwem którego oferujemy naszym klientom na całym świecie usługi cyfrowe w pełni zintegrowane z ekosystemem Mercedes-Benz. We współpracy z Visa, Daimler postawił sobie za cel oferowanie natywnych płatności spełniających wymagania dwustopniowego uwierzytelniania klientów w sposób przyjazny i bezpieczny dla użytkownika” – zaznaczył Franz Reiner, dyrektor zarządzający, Daimler Mobility. „Nie ma nic wygodniejszego od uwierzytelnienia (lub autentykacji) płatności odciskiem palca. Luksusowe doświadczenie klienta obejmuje jednak oczywiście również aspekt bezpieczeństwa, które zapewniamy w ramach natywnych płatności w samochodzie. Oferujemy naszym klientom bezpieczeństwo nie tylko podczas jazdy, ale również podczas płacenia.” – podsumował Reiner.

Technologia stojąca za natywnym rozwiązaniem

Mercedes pay jest elementem strategii mobilności i cyfryzacji Daimlera oraz segmentem biznesowym Daimler Mobility. Daimler stanie się pierwszą firmą motoryzacyjną na świecie, która w swoich pojazdach wdroży Visa Cloud Token Framework. Jest to technologia oparta na chmurze, która odpowiada za bezpieczeństwo oraz zapewnia większą elastyczność korzystania z różnych urządzeń. Visa Cloud Tokens chroni i usuwa wrażliwe informacje dotyczące płatności poprzez zamianę wrażliwych danych i ich bezpieczne przechowywanie. Technologia ta umożliwia również parowanie wielu urządzeń w samochodzie i poza nim, które są następnie bezpośrednio integrowane z danymi konsumenta w jego banku. Dzięki temu cały proces płatności jest ułatwiony, ponieważ konsumenci nie muszą wprowadzać już długich numerów kart, aby sfinalizować zakup lub przełączać się między urządzeniami w celu uwierzytelnienia płatności. Rozwiązanie posłuży do zainicjowania uwierzytelniania dwuskładnikowego[1].

Obiecująca przyszłość cyfrowych zakupów w samochodzie

Szacuje się, że tylko w ciągu najbliższych dwóch lat liczba samochodów połączonych wzrośnie do ponad 352 milionów na całym świecie[2], a całkowity wolumen płatności w samochodzie ma osiągnąć około 86 miliardów dolarów do roku 2053[3].

Trendy w mobilności takie jak popularność pojazdów elektrycznych, car sharingu, pojazdów autonomicznych i samochodów połączonych zwiększają zapotrzebowanie na innowacyjne rozwiązania w obszarze płatności za pośrednictwem samochodu. Dzisiaj zakup usług związanych z samochodem często wymaga od kierowcy zalogowania się na stronę internetową przy użyciu osobnego urządzenia. Ambicją Daimlera i Visa jest umożliwienie tym użytkownikom dokonywania płatności w sposób bezproblemowy – za pośrednictwem auta, jednocześnie poszerzając wybór i podnosząc jakość oferowanych doświadczeń.


[1] Zgodność z silnym uwierzytelnianiem klienta (SCA) wymaga uwierzytelniania dwuskładnikowego składającego się z następujących elementów: coś, co konsument wie (np. hasło), posiada (np. podłączone urządzenie) lub czym jest (np. dane biometryczne). Daimler Mobility korzysta z usługi delegowanego uwierzytelniania Visa, dzięki czemu możliwe jest zastosowanie SCA w imieniu wystawcy.

[2] Capgemini Invent: Connected Vehicle Trend Radar 2, 2020

[3] Juniper Research: The Race for In-Vehicle Payments, 2020.