Visa pierwszą dużą siecią płatniczą, która umożliwi rozliczanie transakcji w USD Coin (USDC)

30/03/2021

Press Release Image

SAN FRANCISCO, 30 marca 2021 r. — Visa ogłosiła przełomowe rozwiązanie łączące świat walut cyfrowych i tradycyjnego pieniądza fiducjarnego. Jako pierwsza w branży umożliwiła wykorzystanie USD Coin (USDC), stablecoina opartego na dolarze amerykańskim, do rozliczania transakcji Visa za pośrednictwem Ethereum - jednego z najczęściej używanych blockchainów typu open source . Visa realizuje projekt pilotażowy tej usługi we współpracy ze swoim partneremCrypto.com, jedną z największych platform kryptowalutowych na świecie. Dodatkowo, jeszcze w tym roku, organizacja płatnicza planuje zaoferowanie możliwości dokonania rozliczeń w USDC kolejnym partnerom. 

Umożliwienie wykorzystywania pieniądza cyfrowego jako nowego rodzaju waluty rozliczeniowej stanowi ważny krok na drodze do uczynienia z Visa sieci dla innych sieci (network of networks). Ta koncepcja zakłada usprawnienie wszystkich form przepływu pieniędzy - bez względu na to, czy są one przetwarzane w sieci Visa czy też poza nią. Wykorzystując swój globalny zasięg, zdolność budowania partnerstw oraz zaufanie, jakim cieszy się marka Visa, organizacja skupia się na tworzeniu wartości dodanej dla ekosystemu, jednocześnie powodując, że kryptowaluty stają się bezpieczniejsze i użyteczniejsze przy dokonywaniu płatności.

Przez ostatni rok Visa pracowała nad tym, aby umożliwić rozliczanie walut cyfrowych w ramach swojej platformy zarządzania płynnością walutową, która codziennie przesyła miliardy dolarów między tysiącami instytucji na ponad 200 rynkach i w 160 walutach. W tym celu Visa nawiązała współpracę z Anchorage - wyłącznym partnerem Visa przy prowadzeniu rozliczeń w walucie cyfrowej oraz pierwszą instytucją oferującą aktywa cyfrowe, której przyznano federalną licencję bankową. W wyniku współpracy powstał projekt pilotażowy, który pozwala Crypto.com przesyłać USDC do Visa, dokonując w ten sposób rozliczenia części swoich zobowiązań powstałych na kartach Visa wydawanych przez Crypto.com.

Podczas standardowego procesu rozliczenia partnerzy Visa dokonują go w tradycyjnej walucie fiat. Dla firm zbudowanych w oparciu o waluty cyfrowe może to jednak skutkować dodatkowymi kosztami i utrudnieniami. Możliwość rozrachunku w USDC może pomóc Crypto.com i innym firmom zajmującym się kryptowalutami rozważyć całkowicie nowe modele biznesowe, które nie wymagają posługiwania się pieniądzem fiducjarnym w realizowaniu operacji finansowych i rozrachunkowych. Unowocześnienie platformy zarządzania płynnością walutową Visa i zintegrowanie jej z Anchorage zwiększy także możliwości Visa w zakresie bezpośredniego wspierania nowej waluty cyfrowego banku centralnego (CBDC), gdy zostanie ona już wprowadzona.

“Fintechy działające w obszarze krytowalut chcą pracować z partnerami, którzy rozumieją na czym polega specyfika ich działalności oraz złożoność środowiska walut cyfrowych”, powiedział Jakub Grzechnik, dyrektor ds. rozwoju produktów w Europie Środkowo-Wschodniej, Visa. “Ogłoszone rozwiązanie znacząco zwiększa nasze możliwości spełniania potrzeb fintechów w zakresie wykorzystania stablecoinów czy kryptowalut do zarządzania swoją działalnością. Jest to właściwie kolejny przejaw tego, co robimy na co dzień, czyli bezpiecznego umożliwiania płatności na całym świecie i we wszystkich możliwych walutach”.

W zeszłym roku odnotowaliśmy w Crypto.com i w szeroko pojętym ekosystemie kryptowalutowym rekordowy wzrost”, dodaje Kris Marszalek, współzałożyciel i CEO Crypto.com. „Jednak aby jeszcze bardziej przyspieszyć upowszechnianie kryptowalut potrzebujemy partnerów, którzy rozumieją doniosłość zachodzących zmian i posiadają narzędzia, które pomogą nam wprowadzać nasze rozwiązania na rynek szybciej i bardziej efektywnie. Już od kilku lat jesteśmy partnerem Visa
i cieszymy się, że zacieśniamy więzi w ramach naszej umowy o
globalnej współpracy i wspólnie przecieramy szlak dla pierwszych płatności stablecoinami.

„Platforma Anchorage została zbudowana z myślą o instytucjach takich jak Visa w celu tworzenia nowych produktów w kryptowalutach. Towarzyszymy Visa w tym procesie od 2019 roku i bardzo się cieszymy, widząc pierwsze przepływy płatności stablecoinami dokonywane dzięki interfejsom API Anchorage” - powiedział Diogo Mónica, współzałożyciel i prezes Anchorage.

David Puth, dyrektor generalny Centre, który nadzoruje licencjonowanie USDC, dodaje: „Visa jest liderem na rynku dzięki nowatorskiemu podejściu do płatności w wielu formach. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem działań organizacji. Dodanie USDC do sieci Visa jest kolejnym dużym krokiem w celu zrealizowania naszej misji łączenia świata za pomocą stablecoinów zbudowanych zgodnie ze standardami Centre, zaczynając od USDC”.

Więcej informacji na temat działań Visa związanych z walutami cyfrowymi znajdą Państwo wywiadzie z Jakubem Grzechnikem, dyrektorem ds. rozwoju produktów w Europie Środkowo-Wschodniej, "Gdzie nas może doprowadzić cyfrowy pieniądz?" oraz artykule „Cyfrowa waluta banku centralnego a przyszłość płatności – nowy raport”.

[1]Termin “Rozliczenie” odnosi się do codziennej wymiany środków za pośrednictwem VisaNet pomiędzy partnerami Visa - wydawcami i agentami rozliczeniowymi - celem wymiany wartości po rozliczeniu i rozrachunku transakcji. Nie odnosi się do przesyłania środków z indywidualnych rachunków konsumenckich.