Visa przyspiesza nowe sposoby płacenia oraz otrzymywania płatności dzięki rozszerzeniu Fintech Fast Track w Europie

20/11/2020

Press Release Image
  • Dzięki programowi Fintech Fast Track nowa generacja fintechów będzie mogła dołączyć do sieci Visa i tworzyć innowacyjne doświadczenia dla konsumentów i sprzedawców w handlu cyfrowym
  • Liczba uczestników Fintech Fast Track wzrosła o 360% r/r, program wspiera tworzenie innowacji płatniczych takich jak: portfele cyfrowe, płatności B2B i płatności cyfrowymi walutami


Londyn – 20 listopada 2020 r.
– Sposoby płacenia i otrzymywania płatności wśród Europejczyków zmieniają się dynamicznie. Konsumenci i sprzedawcy w całej Europie coraz chętniej korzystają z płatności zbliżeniowych, mobilnych i internetowych za codzienne zakupy. Zarządzanie pieniędzmi i doświadczenie zakupowe stają się w coraz większym stopniu cyfrowe, a fintechy odgrywają kluczową rolę w tworzeniu nowych, bezpiecznych sposób płacenia i otrzymywania płatności dla konsumentów i sprzedawców. W ramach zwiększania wsparcia dla firm z ekosystemu płatniczego, Visa ogłosiła dwa nowe elementy programu Fintech Fast Track:

  1. Zestaw narzędzi dla partnerów, który ma pomóc fintechom w przyspieszeniu tempa ich rozwoju oraz lepszej obsługi klientów.
  2. Program certyfikacji Visa Ready for Fintech Enablers, który pomoże fintechom w łatwiejszym dotarciu do partnerów posiadających certyfikat Visa[1] i sprawniejszym wdrażaniu kluczowych usług.

Wiodące fintechy na całym świecie zdecydowały się na współpracę z Visa w wielu kluczowych obszarach, takich jak: portfele cyfrowe, bankowość cyfrowa, rozwiązania typu „kup teraz, zapłać później”, płatności B2B, przelewy transgraniczne, płatności za rachunki, infrastruktura płatności i transakcje bezpośrednie P2P. Z Visa współpracują m.in.: Bankable (Wielka Brytania), Cinkciarz.pl (Polska), Enfuce (Finlandia), ininal (Turcja), Modulr (Wielka Brytania), PayPal (Stany Zjednoczone), Railsbank (Wielka Brytania), Vivid Money (Niemcy) oraz wiele innych.

Wraz z rozwojem wiodącego w branży programu Fast Track Visa, fintechy zostały wyposażone w narzędzia, dzięki którym mogą zostać liderami w swoich specjalizacjach. Liczba uczestników programu wzrosła o 360% rok do roku, a Visa rozpoczęła współpracę z setkami fintechów[2], które w nim aktywnie uczestniczą.

„Cieszę się, że partnerzy z branży fintech wykorzystują nasze programy i naszą sieć do cyfryzacji usług finansowych, ułatwiając życie konsumentom i firmom, z którymi współpracują” – powiedział Sebastian Geldner, dyrektor rozwoju biznesu Visa w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. „Poprzez program Fast Track wyposażamy fintechy w podstawowy zestaw narzędzi pozwalający im na wdrożenie ich produktów. Zasoby, które im dostarczamy, takie jak licencjonowanie w trybie online i usługi projektowania kart to tylko kilka powodów, dla których Fast Track stał się wiodącym programem dla fintechów”.

Zestaw narzędzi dla partnerów Fast Track

Visa wprowadziła zestaw narzędzi dla partnerów programu Fast Track, zaprojektowany specjalnie z myślą o firmach z branży fintech dołączających do tej inicjatywy. Został on opracowany z myślą o przyspieszeniu rozwoju fintechów i zapewnia im dostęp do ekspertów Visa, specjalizujących się m.in. w strategii, marketingu, projektowaniu oraz zarządzaniu ryzykiem. Dzięki zestawowi narzędzi partnerzy otrzymują dostęp do rozwiązań edukacyjnych, na przykład do szkoleń na temat płatności, które pomagają lepiej poznać specyfikę branży. Zapewniają także możliwość skorzystania z kluczowych zasobów, które pozwalają tworzyć spersonalizowane analizy porównawcze, a także z narzędzi Visa do projektowania kart online pomagających w ich szybkim tworzeniu i wprowadzaniu na rynek.

Wspieranie cyfrowego wydawania kart w ramach Visa Ready

Program certyfikacji Visa Ready pomaga firmom technologicznym określanym zbiorczo jako fintech enablers tworzyć i wdrażać rozwiązania płatnicze, które spełniają globalne standardy Visa w zakresie bezpieczeństwa, potencjału i funkcjonalności. Firmy te z kolei pomagają fintechom na całym świecie w tworzeniu ich własnych produktów, dostarczając im rozwiązania i wiedzę, których potrzebują, aby rozpocząć i realizować działalność.

Już dostępny program Visa Ready for Fintech Enablers tworzy certyfikowany ekosystem partnerów, którzy są ekspertami w zakresieusług, których fintechy potrzebują, aby skutecznie wprowadzać i obsługiwać produkty w sieci Visa. Do programu Visa Ready dołączyło niedawno kilku partnerów działających w Europie. Nowi certyfikowani partnerzy to, m.in: BPC Radar Payments (cały świat), FIS, Global Processing Services (GPS) (cały świat), i2c (cały świat) i Marqeta (cały świat). Z myślą o wdrażaniu programów dla fintechów, Visa współpracuje również z europejskimi certyfikowanymi sponsorami BIN (ang. Bank Identification Number) , takimi jak: Nium (Azja-Pacyfik, UE) oraz Railsbank (Azja-Pacyfik, UE).

Polskim przykładem fintechu, który nawiązał bliską współpracę z Visa jest Cinkciarz.pl, pierwszy w Polsce kantor online oraz dostawca usług walutowych i transgranicznych zarówno dla osób fizycznych, jak i małych i średnich przedsiębiorstw. Jesienią br., dzięki rozwiązaniom zaoferowanym przez Visa, Cinkciarz.pl zaproponował swoim klientom wielowalutową kartę płatniczą wraz z dedykowaną aplikacją mobilną. Dzięki temu posiadacze kart mają dostęp do darmowych płatności we wszystkich wspieranych walutach oraz do 20 zagranicznych rachunków walutowych. Oprócz tego mogą też doładowywać karty i przelewać środki do portfela walutowego oraz wypłacać pieniądze z bankomatów na całym świecie. Oprócz tradycyjnej plastikowej karty, dostępna jest również jej wersja cyfrowa. „To ogromna zmiana dla naszych klientów, ponieważ mogą teraz łatwiej korzystać ze środków wymienionych w portalu, przesuwając je na kartę i wypłacając z bankomatu lub płacąc online. Dzięki temu wszystkie nasze usługi stają się atrakcyjniejsze dla klientów. W ten sposób przenosimy najlepsze kursy walut także do świata offline” – powiedział Piotr Kiciński, wiceprezes Cinkciarz.pl. „Wsparcie Visa rozpoczęło się już na etapie samej koncepcji. Gdy rozpoczęliśmy projekt, Visa wspólnie z nami przechodziła przez wszystkie etapy, w każdym momencie służąc dobrymi praktykami, pomysłami czy po prostu pomocą w przygotowaniu konfiguracji produktu. Wsparcie Visa pozwoliło nam znacznie przyspieszyć cały proces wdrożenia.”

Doświadczenia związane z programem Fast Track

Oto kilka przykładów innowacyjnych firm, które niedawno dołączyły do programu Fast Track, w którym uczestniczą już setki innych, globalnych podmiotów:

  • Cyfrowe portfele: Współpracując z firmami, takimi jak:Cinkciarz.pl (Polska), GoHenry (Wielka Brytania), ininal (Turcja), Lydia (Francja), Paycell (Turcja), VIPPS (Norwegia), Vivid Money (Niemcy) oraz Yapeal (Szwajcaria), Visa poszerza dostęp do płatności cyfrowych, podążając za zmieniającymi się preferencjami konsumentów w zakresie zarządzania pieniędzmi. Otwiera również niektóre z zamkniętych dotychczas systemów, które były ograniczone do wybranych regionów geograficznych lub funkcjonalności, dając użytkownikom większy wybór, bezpieczeństwo i użyteczność.
  • Promowanie inkluzywności finansowej i zaangażowanie społeczne: Podstawowym elementem misji Visa jest zapewnianie dostępu do ekosystemu finansowego, by poprawiać jakość życia konsumentów i firm na całym świecie. Firmy takie jak Enfuce (Finlandia) pomagają konsumentom poznać ślad węglowy ich zakupów, podczas gdy celem Tomorrow (Niemcy) jestwprowadzenie zmian w sektorze bankowości mobilnej poprzez zaangażowanie w ochronę klimatu, zrównoważony rozwój i zmiany gospodarcze.
  • Płatności B2B: Visa rewolucjonizuje segment płatności B2B, który jest warty 120 bilionów dolarów[3], współpracując z członkami programu Fast Track na całym świecie, między innymi z: Airwallex (Wielka Brytania), Modulr (Wielka Brytania) i Payhawk (Bułgaria, Niemcy).
  • Rozwój walut cyfrowych: Visa ściśle współpracuje z firmami takimi jakCrypto.com (Wielka Brytania) i eToro Money (Wielka Brytania), aby przybliżyć waluty cyfrowe 61 milionom detalistów ze swojej sieci.
  • Nowi partnerzy: Fast Track funkcjonuje dzięki współpracy z partnerami, którzy zapewniają podstawowe rozwiązania, w oparciu o które fintechy opracowują swoje produkty. W samej Europie do partnerów wspierających Visa na całym świecie należą Bankable (Wielka Brytania), Contis (Wielka Brytania), Modulr (Wielka Brytania), Param (Turcja) i Solarisbank (Niemcy).

Rozszerzenia programu Visa Fintech Fast Track są następstwem uruchomienia Visa Fintech Partner Connect, nowej inicjatywy, która zapewnia instytucjom finansowym i sprzedawcom w Europie pakiet innowacyjnych rozwiązań opracowanych przez Visa we współpracy z grupą starannie dobranych partnerów fintechowych.

Komentarze partnerów:


„Visa Ready podkreśla zaangażowanie Visa w rynek fintechów poprzez wskazywanie sprawdzonych partnerów, którzy są w stanie pomóc fintechom, bankom cyfrowym i dostawcom portfeli elektronicznych w tworzeniu i wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań płatniczych” - powiedziała Joanne Dewar, dyrektor generalna Global Processing Services (GPS). „Globalny status Visa Ready wzmacnia pozycję GPS jako zaufanego i sprawdzonego PayTech PioneerTM, wspomagającego rozwój fintechów, banków cyfrowych i dostawców e-portfeli na całym świecie oraz przyspieszającego globalny postęp w zapewnianiu lepszych doświadczeń finansowych dla wszystkich”.

„Obecnie możliwość dokonywania płatności cyfrowych jest już nie tylko wygodą, ale koniecznością. Vipps to wiodący portfel cyfrowy w Norwegii, docierający do 3,8 mln użytkowników, a naszym głównym celem jest zapewnienie obywatelom możliwości wysyłania i odbierania pieniędzy oraz dokonywania płatności jednym kliknięciem” – powiedział Rune Garborg, dyrektor generalny Vipps. „Dzięki Visa zapewniamy bankom wydającym karty możliwość zaoferowania inteligentniejszych i bardziej uproszczonych usług płatności cyfrowych ich klientom w Europie i poza nią. Razem z Visa możemy wykorzystać naszą wiedzę i doświadczenie, aby zapewnić konsumentom i firmom dostęp do bezpiecznego, cyfrowego handlu, niezależnie od tego gdzie mieszkają i jakim urządzeniem mobilnym się posługują”.

Więcej informacji na temat programów Visa oraz materiały opracowane dla fintechów można znaleźć tutaj.

[1] Partnerzy Visa Ready są weryfikowani i certyfikowani w oparciu o określony zestaw kryteriów, takich jak zdolność do obsługi m.in. cyfrowego wydawania kart, architektury oprogramowania dostępnej dla wielu użytkowników oraz zarządzania ryzykiem.

[2] Dane globalne Visa Fast Track, wrzesień 2020 r.

[3] Visa Q4 2020 Earnings Call Transcript