Visa przejmuje Earthport

13/05/2019

Press Release Image

SAN FRANCISCO i LONDYN – 13 maja 2019 r.—Visa Inc. (NYSE:V) poinformowała o przejęciu Earthport (AIM:EPO), spółki wykorzystującej największą na świecie niezależną sieć Automated Clearing House (ACH) do świadczenia usług w obszarze płatności transgranicznych na rzecz banków, korporacji i firm świadczących usługi w zakresie przelewów.

Obecnie Visa umożliwia przesyłanie środków na lub z kart Visa. Dzięki przejęciu Earthport,klienci biznesowi Visa będą mogli umożliwić użytkownikom indywidualnym, firmom i rządom wykorzystywanie Visa do przesyłania i/lub otrzymywania pieniędzy za pośrednictwem rachunków bankowych na całym świecie. W ten sposób Visa spodziewa się dotrzeć do ogromnej większości ludzi posiadających rachunki bankowe, oferując im prosty, szybki i bezpieczny sposób na przesyłanie pieniędzy w dowolne miejsce na świecie.

Dzisiaj na całym świecie za pośrednictwem przelewów i przekazów pieniężnych przesyłanych jest prawie 80 bilionów dolarów[1], jest tojednak trudniejsze i bardziej skomplikowane niż powinno być. Zanim pieniądze trafią na konto mogą minąć dni –dzieje się tak dlatego, że metody wykorzystywane przy tego rodzaju płatnościach są przestarzałe, niewydajne i kosztowne.

Pozyskanie Earthport przez Visa może zaowocować rozwiązaniami, które znajdą zastosowanie przy realizowaniu różnych rodzajów płatności, w tym do zapłaty wynagrodzeń czy wykonywania międzynarodowych przekazów pieniężnych pomiędzy klientami indywidualnymi lub firmami. Z tego rodzaju rozwiązania może przykładowo skorzystać międzynarodowa spółka zatrudniająca na całym świecie wykonawców, którym należy zapłacić wynagrodzenie w ich lokalnej walucie. Dzisiaj taka firma płaci swoim pracownikom wykorzystując mało wydajne i kosztowne przelewy, których zrealizowanie może potrwać wiele dni. Połączenie zdolności Visa i Earthport pozwoli Visa stworzyć jedną sieć dla tego rodzaju płatności. Dzięki temu pracownicy na całym świecie będą mogli otrzymywać wynagrodzenie w sposób szybki i bezpieczny[2].

„Visa unowocześnia sposób, w jaki przesyłamy pieniądze – dzięki nowym rozwiązaniom możemy płacić i otrzymywać wynagrodzenie w sposób szybszy, bezpieczniejszy i prostszy niż kiedykolwiek wcześniej” - powiedział Bill Sheley, Head of Global Push Payments w Visa. „Przejęcie Earthport otwiera przed Visa niebywałe możliwości, pozwalając wyjść poza tradycyjny dla nas dotychczas obszar działalności jakim są karty płatnicze. W ten sposób możemy umożliwić naszym klientom wykonywanie płatności na całym świecie za pośrednictwem rachunków bankowych”.

Technologia opracowana przez Earthport pozwoli Visa na dalsze poszerzanie i zwiększanie skali rosnącej liczby rodzajów płatności Visa Direct. Obecnie w ten sposób można dokonać wypłaty środków finansowych, płatności peer-to-peer, płatności transgranicznych, wypłaty wynagrodzeń i zapłaty rachunków. Przez ostatnie 12 miesięcy licznik wzrostu transakcji Visa Direct niezmiennie utrzymywał się na poziomie przekraczającym 100%. Świadczy to o niesłabnącym zapotrzebowaniu na szybsze i bardziej inteligentne przesyłanie pieniędzy między klientami indywidualnymi i firmami na całym świecie.

[1] Accenture Market Sizing, 2017 r., Annual Addressable PV for Real Time Payments, all markets

[2]Wspomniane rodzaje zastosowań mają wyłącznie charakter przykładowy. Twórcy programów ponoszą odpowiedzialność za swoje programy oraz zapewnienie zgodności z obowiązującym prawem.