Zarządzanie kredytem

Czym jest kredyt?

Kiedy dostajemy kredyt, firma lub osoba fizyczna stawia do naszej dyspozycji określoną kwotę pieniędzy na ustalonych warunkach. Istnieją różne rodzaje kredytów, np. hipoteczne, konsumpcyjne czy ratalne - jest również kredyt odnawialny, dostępny posiadaczom kart kredytowych.

Uzyskanie kredytu

Przed otrzymaniem kredytu nasza dotychczasowa historia kredytowa staje się przedmiotem oceny ze strony kredytodawcy, który chciałby wiedzieć, czy użyjemy pożyczonych pieniędzy w sposób odpowiedzialny i czy będziemy w stanie terminowo spłacać raty i należne odsetki. Na historię kredytową składa się wiele elementów, wśród nich informacje o tym, jak regulujemy nasze rachunki czy też jaki jest ogólny poziom naszych zobowiązań. Obejmuje ona również informacje dodatkowe, np. o zmianie adresu, karalności czy częstotliwości ubiegania się o różnego rodzaju kredyty i pożyczki. W niektórych krajach naszą zdolność kredytową badają wyspecjalizowane biura informacji kredytowej, w innych jest to domena samych banków lub ich agend.

Rozsądne korzystanie z kredytu

Znaczenia kredytu nie da się przecenić w sytuacjach wyjątkowych czy wtedy, gdy mamy przed sobą niepowtarzalną okazję – lecz zawsze należy pamiętać o tym, by nie pożyczać Więcej niż jesteśmy w stanie spłacić.

Quiz kredytowy

Ten prosty quiz pozwala ocenić nasze „kredytowe IQ” – to, jak dajemy sobie radę z zarządzaniem kredytem; jest tu również kilka wskazówek, jak poprawić uzyskany wynik.