Zalety kart kredytowych Visa

Nie ma chyba produktu finansowego, który w ostatnich latach odnotowałby wzrost zainteresowania porównywalny z fenomenem popularności kart kredytowych. W ciągu ostatnich pięciu lat liczba kart kredytowych w portfelach Polaków wzrosła niemal dziesięciokrotnie – przy czym samych kart kredytowych Visa wydano w Polsce (na koniec czerwca 2009 r.) już ponad 6 mln sztuk!

Jak działa karta kredytowa?

Karta kredytowa jest jak „klucz” do sejfu z pieniędzmi: korzystamy z niego, gdy potrzebujemy a na koniec okresu rozrachunkowego te pieniądze – pożyczone z banku – wkładamy z powrotem do sejfu. Płacąc kartą debetową, dodawaną do konta osobistego wydajemy nasze własne pieniądze; płacąc kartą kredytową korzystamy z pieniędzy udostępnionych nam przez bank – na określony czas i na określonych zasadach.

Trzeba pamiętać, że pieniądze na rachunku karty kredytowej to nie są pieniądze „podarowane”, trzeba je zwrócić – dlatego podpisując umowę o kartę kredytową powinniśmy dopytać o wszystkie sprawy, w tym o termin i zasady spłacania pieniędzy oraz oprocentowanie zadłużenia, jeśli nie spłacimy całości zobowiązań w terminie.

Gdy zaczniemy używać karty kredytowej Visa, szybko do jej „rytmu” dostosujemy również rytm swoich wydatków. Pomocna jest przy tym znajomość takich pojęć jak:

  • Okres rozliczeniowy to 30 dni, w czasie których płacimy kartą. 
  • Okres spłaty obejmuje okres rozliczeniowy (30 dni) oraz tzw. grace period, czyli okres odroczenia spłaty zadłużenia (zazwyczaj powyżej 20 dni). Oznacza to, że cały okres bezodsetkowy może przekroczyć nawet 50 dni. 
  • Limit zadłużenia to kwota, do której możemy się zadłużyć korzystając z karty kredytowej. W praktyce jest ustalana jako wielokrotność miesięcznych dochodów użytkownika.
  • Spłata zadłużenia musi nastąpić najpóźniej w dniu wskazanym w zestawieniu transakcji z danego miesiąca. Sami decydujemy przy tym, czy spłacamy całość zadłużenia, czy jedynie jego część. Obowiązkowa jest spłata tzw. kwoty minimalnej, ustalanej przez bank-wydawcę karty.

Karta kredytowa Visa: nowoczesny instrument płatniczy.

Zgodnie z tą nazwą, powinna służyć przede wszystkim do płacenia za towary i usługi – nie do wypłacania pieniędzy z bankomatu. Jeżeli karty kredytowej użyjemy do wypłacenia gotówki (z bankomatu czy w oddziale bankowym), odsetki będą naliczone od dnia takiej wypłaty.

Płacąc kartą kredytową Visa zamiast gotówką, możemy mądrze planować wydatki. Dzięki zestawieniu transakcji – wyciągu z rachunku karty – pod koniec każdego okresu rozliczeniowego widzimy wyraźnie:

  • na co wydaliśmy pieniądze, 
  • czy wykorzystaliśmy cały limit kredytu, 
  • czy i ile pieniędzy zostaje nam do wykorzystania w kolejnym okresie rozliczeniowym,
  • ile pieniędzy powinniśmy spłacić.

Co ważne, nie musimy czekać na koniec okresu rozliczeniowego i wyciąg z rachunku karty, przysyłany nam przez bank. Wiele banków umożliwia sprawdzanie stanu i/lub historii rachunku karty na bieżąco – w oddziale, poprzez zabezpieczone strony internetowe, telefonicznie lub SMSem.

Karta kredytowa nie oznacza automatycznie „konieczności zadłużania się”.

Wręcz przeciwnie: jeśli spłacamy całość zobowiązań w terminie wyznaczonym przez bank, korzystamy z pieniędzy banku nie płacąc z tego tytułu żadnych odsetek. Na koniec okresu rozliczeniowego oddajemy bankowi dokładnie tyle pieniędzy, ile pożyczyliśmy – ale nawet do ponad 50 dni od daty danego zakupu. Wyjątek stanowią wspomniane wcześniej wypłaty gotówki kartą kredytową, oprocentowane już od dnia takiej wypłaty.

Karta kredytowa nie oznacza „życia na kredyt”. Kredyt jest tylko opcją – z której możemy skorzystać, ale nie musimy.

Karta kredytowa: dla kogo?

Czy kartami kredytowymi mogą płacić tylko bogaci, i to za luksusowe zakupy? Nie: karta kredytowa Visa jest dziś dostępna dla znakomitej większości osób: nie musi być powiązana z już posiadanym, bieżącym rachunkiem bankowym, a limit wymaganych dochodów jest coraz niższy.

Na całym świecie karta kredytowa Visa jest od lat wykorzystywana przez osoby, które chcą po prostu wygodnie i bezpiecznie płacić za zakupy – tak duże, jak i drobne wydatki.

Karty kredytowe Visa świetnie sprawdzają się również przy zakupach on-line; w tym przypadku autoryzacja płatności następuje już po kilku sekundach, dzięki czemu sklep może przystąpić do realizacji naszego zamówienia znacznie szybciej niż gdyby miał czekać na tradycyjny przelew. Co więcej, kartą w internetowym sklepie zapłacimy każdego dnia – a przelewu bankowego nie zrobimy chociażby w niedziele czy święta. Karta, szczególnie kredytowa, to również podstawowa „waluta” w przypadku zakupów w zagranicznych sklepach internetowych.

Karta kredytowa: przydatna w kraju i za granicą.

Można śmiało powiedzieć, że w świecie bez granic karta płatnicza – głównie karta kredytowa – to najpewniejszy „paszport”: nie tylko można nią płacić za granicą, ale też w wielu sytuacjach, np. przy wynajmowaniu samochodu czy przy rezerwacjach lotniczych jest niezastąpiona.

Karta usuwa przy tym jeden z największych problemów turysty, czyli konieczność posiadania lokalnej waluty. Wożenie ze sobą gotówki to zawsze problem; ile banknotów czy bilonu można zabrać ze sobą w podróż? I gdzie ją nosić: w wypchanych kieszeniach, czy może w woreczku na szyi, by jej nie zgubić? Karta zajmuje mało miejsca i daje dostęp do takiej ilości pieniędzy, jaka faktycznie będzie nam potrzebna.

Podróżowanie z gotówką nie zawsze jest bezpieczne – a karty są zabezpieczone na różne sposoby. Jeśli w trakcie podróży utracimy kartę, możemy skorzystać z awaryjnej wypłaty gotówki i otrzymać kartę zastępczą (w zależności od oferty banku-wydawcy kart).

Czy używanie kart kredytowych jest bezpieczne?

Tak: każda transakcja dokonana kartą kredytową Visa wymaga potwierdzenia – przez złożenie podpisu, wprowadzenie kodu PIN lub podanie kodu CVV2 (dla transakcji w Internecie). Nawet w sytuacji, gdy karta zostanie skradziona odpowiedzialność użytkownika karty za nieuprawnione transakcje jest ustawowo ograniczona do równowartości 150 euro. Innymi słowy, jeśli nasza karta zostanie skradziona, a złodziej zacznie używać tej karty nawet zanim zdążymy ją zastrzec – odpowiadamy tylko za ewentualne wydatki do równowartości 150 euro. Po zastrzeżeniu karty cała odpowiedzialność spoczywa już na banku-wydawcy karty.

Co więcej, wiele banków oferuje możliwość dodatkowego ubezpieczenia od następstw takich nieprzyjemnych zdarzeń.

Warto też pamiętać, że zawsze możemy reklamować – w banku, który wydał kartę – każdą transakcję budzącą nasze zastrzeżenia.

Karta kredytowa Visa – gdzie można ją dostać?

O kartę kredytową Visa, która nie musi być powiązana z już posiadanym, bieżącym rachunkiem bankowym można się ubiegać w jednym z 28 banków-wydawców kart:

Wiele dodatkowych informacji i praktycznych rad dotyczących kart płatniczych, szczególnie kart kredytowych, można znaleźć również w serwisie www.KartyBezTajemnic.pl, uruchomionym przez Związek Banków Polskich we współpracy z organizacją Visa Europe.